Nikotyna - dobrzesprzątamy

NIKOTYNA JAKO ŚRODEK OWADOBÓJCZY

Nikotyna jest najczęściej kojarzona wyłącznie jako składnik tytoniu mający właściwości psychoaktywne i uzależniające. Jednak pierwotnie była stosowana jako insektycyd… Nikotyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów pirydynowych. W przyrodzie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana tabacum). Jest stosunkowo silną neurotoksyną. Dawka LD50 to ok. 1–1,5 mg/kg masy ciała. Zawartość nikotyny w tytoniu papierosowym jest rzędu 1–2% suchej masy.

Cyklon B - dobrzesprzątamy

CYKLON B

Cyklon B jest środkiem dezynfekcyjnym składającym się z grudek ziemi okrzemkowej objętości 1 cm3 nasyconej ciekłym cyjanowodorem, który w temperaturze 27 st. C uwalniał się do postaci gazowej. Cyjanowodór jest nieorganicznym związkiem składającym się z wodoru, węgla i azotu. Ma postać cieczy o nieprzyjemnym zapachu gorzkich migdałów. W przyrodzie jest obecny m.in. w gorzkich migdałach, pestkach moreli i brzoskwini. Jest silnie toksyczny dla człowieka. Śmiertelna dawka dla osoby o wadze 60 kg wynosi tylko 50-60 mg. Człowiek oddychający powietrzem o zawartości 1% HCN umiera natychmiast.

Wymrażanie pluskiew - dobrzesprzątamy

WYMRAŻANIE PLUSKIEW – CZY JEST SKUTECZNE?

Pluskwy domowe to coraz częściej występujący problem w Polsce. Istnieje błędne przekonanie, że pojawiają się tylko w mieszkaniach brudnych, zaniedbanych, o niskim stopniu higieny. Jest to oczywiście mit, gdyż pluskwy mogą zagościć w każdych domach i to ile wysiłku wkładamy w utrzymanie jego czystości ma drugorzędne znaczenie. Możemy je przynieść z hotelu, nawet takiego luksusowego, szpitala, kina czy pociągu. Często owady te wędrują do nas od naszych sąsiadów przez nieszczelne przewody wentylacyjne, rury czy ściany.

Aparaty gębowe owadów - dobrzesprzątamy

APARATY GĘBOWE OWADÓW

Naukowcy przypuszczają, że na Ziemi żyje ponad milion różnych gatunków zwierząt, z czego około ¾ stanowią owady, będące największą współcześnie żyjącą grupą zwierząt. Każdego roku poznawanych jest od kilkunastu do kilkuset gatunków owadów, jednocześnie każdego dnia wiele gatunków ginie bezpowrotnie, pozostając nigdy nieodkrytymi. Dlatego trudno jest dokładnie oszacować liczbę tych stworzeń, która może być kilkukrotnie większa niż zakładamy. Fauna owadów w Polsce liczy około 30 tys. gatunków.

Termity - dobrzesprzątamy

OWADY SPOŁECZNE

Owadami społecznymi nazywamy gatunki tworzące tzw. struktury społeczne. Żyją w grupach, które opiekują się młodymi, potomstwo pomaga swoim rodzicom, istnieje podział obowiązków oraz wspólnie bronią swojego terytorium. Wszystkie te działania mają na celu dobro grupy, a nie jednostki. Taki mechanizm wykształcił się ewolucyjnie, gdyż wspólne działanie wszystkich blisko spokrewnionych ze sobą osobników zwiększa szanse na przeżycie przynajmniej części potomstwa.

Ślimak - dobrzesprzatamy

Ślimaki

Ślimaki to jedne z najpopularniejszych szkodników, które pojawiają się w naszych ogrodach, atakując grządki i posadzone rośliny, a nawet w wilgotnych piwnicach, które są wygodnym miejscem do życia dla ślimaków nagich. Ich pozbycie się może sprawić niemało problemów, gdyż w ogrodach mają ciągły dostęp do pożywienia i jest to dla nich wygodne miejsce do życia. Z tego powodu z całą pewnością nie będą chciały się stamtąd samodzielnie wynieść i będzie trzeba im w tym pomóc.

Pająki – jak skutecznie się ich pozbyć? dobrzesprzatamy

Pająki

Pająki w naturalnym środowisku są bardzo pożyteczne i przyczyniają się do zmniejszania populacji komarów, much, mrówek, czy innych szkodników, którymi się żywią. Nie należy się, więc nimi przejmować w naturalnym środowisku, gdyż mogą nam jedynie się przysłużyć. Problem pojawia się jednak, gdy pajęczaki zamieszkają w naszym mieszkaniu, warto wtedy pomyśleć nad ich eliminacją.

Cypermetryna zabójcą owadów

Cypermetryna zabójcą owadów

Na rynku aż roi się od wielu środków zwalczających owady. Jedne są bardziej skuteczne, drugie zaś mniej. Jedną z popularniejszych substancji owadobójczych jest cypermetryna, którą znaleźć możemy w wielu preparatach m.in. w kredzie mrówkowej, produktach marki Raid czy Scotts Miracle-Gro Company.

DELTAMETRYNA: DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Deltametryna: działanie i zastosowanie

Deltametryna to substancja chemiczna, która jest owadobójcza. Kluczową rolę odgrywa ona w zwalczaniu wektorów malarii oraz jest wykorzystywana chociażby do produkcji moskitier owadobójczych.

Komar tygrysi

GROŹNY KOMAR TYGRYSI JUŻ W EUROPIE

Komary tygrysie są znacznie groźniejsze od naszych rodzimych gatunków – komara widliszka oraz komara brzęczącego. Choć na razie nie potwierdzono oficjalnie, aby ten gatunek dotarł do Polski, ale widziano go u naszych sąsiadów w Niemczech i Czechach.

Mrowka

JAK WALCZYĆ Z MRÓWKAMI?

Mrówki w domu to często nieproszeni goście z początkiem wiosny i lata. Nie są niebezpieczne dla człowieka, ale potrafią być uciążliwe i polować na smakołyki znajdujące się w naszej kuchni. Jak pozbyć się w łatwy i bezpieczny sposób tych owadów z naszych domów? Oto kilka domowych metod, które mogą być skuteczne w walce z tymi owadami.

Golebie

JAK ODSTRASZYĆ GOŁĘBIE Z BALKONU?

W wielu miastach istnieje zjawisko dokarmiania gołębi, najczęściej chlebem. Ptaki karmione pokarmem są w gorszej kondycji i przez to bardziej narażone na choroby, a duża ilość dostępnego pokarmu sprawia, że gołębie rozmnażają się w nienormowanym tempie. Jeśli na naszym balkonie chętnie gromadzą się gołębie, warto je odstraszać.

Slimak rzymski

ŚLIMAKI

Ślimaki to najpopularniejsi przedstawiciele mięczaków. Występują zarówno w wodzie i na lądzie, natomiast nie ma wśród nich gatunków zdolnych do lotu. Szacuje się, że na świecie występuje około 105 tysięcy gatunków ślimaków, z czego w Polsce występuje 6 gatunków ślimaków morskich, 200 gatunków lądowych oraz około 50 słodkowodnych.

Mu1

JAK POZBYĆ SIĘ MUCH Z DOMU?

Gdy wiosną temperatury wzrastają, pojawia się jeden z najbardziej upierdliwych owadów, czyli mucha. Muchy są tak uciążliwe, że w dawnych czasach nazywano je pszczołami diabła. Dlaczego muchy są denerwujące i ciągle próbują wlatywać do naszych domów? Jak ich się pozbyć?

M1

JAK POZBYĆ SIĘ MYSZY Z DOMU?

Przez jednych uznawane za sympatyczne zwierzątka, przez innych za budzące grozę stwory. Niemniej jednak biegające po domu myszy to problem. Ponadgryzane produkty spożywcze, nieprzyjemny zapach, maleńkie odchody znajdywane wśród naczyń, sztućców oraz produktów spożywczych to dokuczliwy problem.

Rep1

REPELENTY NA KOMARY

Repelenty to środki odstraszające owady np. komary czy kleszcze. Ich używanie niejednokrotnie budzi wątpliwości, czy jest bezpieczne i skuteczne. Ciężko całkowicie rozwiać te obawy, ale wiedząc czym są te środki, można uczynić je skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi w stosowaniu.

Ka

KARALUCHY

Poranne spotkanie z karaluchami nie należy do najprzyjemniejszych, a ich odpychający widok może wprawić nas w palpitacje serca. Karaluchy znakomicie przystosowały się do ekstremalnych warunków, nie straszne im niskie czy wysokie temperatury.

nowy gatunek kleszcza w polsce - dobrzesprzatamy

NOWY GATUNEK KLESZCZA W POLSCE

W związku z pandemią koronawirusa i związanymi z nią ograniczeniami coraz chętniej korzystamy z aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kleszcze też coraz częściej pojawiają się na terenach miejskich np. w parkach czy ogrodach.

wyciąganie kleszcza z psa - dobrzesprzatamy

JAK USUNĄĆ PSU KLESZCZA?

Kleszcze nie tylko stanowią zagrożenie dla ludzi, ale także dla naszych pupili. Zmiany klimatyczne powodują, że zagrożenie kleszczami stale narasta. Ostatnimi laty zimy nie należą do najostrzejszych, dlatego coraz większa liczba tych owadów pojawia się w marcu wraz z początkiem wiosny. Co więcej, powinniśmy zabezpieczać siebie i swoje zwierzaki przed kleszczami cały rok, gdyż istnieje możliwość, że podczas łagodnej zimy czy jesieni zostaniemy przez nie ugryzieni.