KARALUCHY
Spis treści
Karaluch to owad należące do rzędu karaczanów, inaczej zwany karaczanem wschodnim, czyli Blatta orientalis. Nie mylmy karalucha z innym gatunkiem karaczana powszechnie występującym w naszych domach, czyli karaczanem prusakiem. W Polsce występuje 16 gatunków karaczanów, z czego w naszych domach nieproszonymi gośćmi są dwa wyżej wymienione.
Dorosłe samce osiągają wielkość od 17 mm do 28 mm wielkości, a samice od 20 do 27 mm długości. Owady są koloru od rudawego do czarnego. Dorosłe osobniki posiadają skrzydła, których nie potrafią używać. Z przodu głowy dysponują parą czułków, która jest często dłuższa od samego tułowia. Karaluchy na odnóżach mają małe włoski, które są czułe na najmniejszy ruch powietrza, a dodatkowo rozwinięty system nerwowy sprawiają, że mogą zmieniać kierunek biegu 25 – krotnie w czasie jednej sekundy. Z tego względu czyni je to bardzo zwinnymi, a złapanie ich jest bardzo trudne i kłopotliwe.
Karaluchy są bardzo odporne na warunki środowiskowe. Są w stanie wstrzymać oddech na godzinę i przeżyć bez jedzenia i wody przez okres 40 dni. Co ciekawe po ucięciu głowy potrafią utrzymać funkcje życiowe przez tydzień. Dorosłe samice dożywają 190 dni, a samce 180.
Samica składa 16 – 18 jaj i w zależności od temperatury wykluwają się z nich larwy po 81 (temperatura 21st. C) lub po 42 dniach (temperatura 29 st. C). Karaluchy rozmnażają się przez cały rok.
Karaluchy są wszystkożerne i prowadzą nocny tryb życia. W dzień ukrywają się w swoich kryjówkach, a w nocy wychodzą na powierzchnie w poszukiwaniu pokarmu. Preferują warzywa, owoce, pieczywo, produkty sypkie np. mąkę, cukier, otręby.
Spotkanie karalucha w swojej kuchni lub łazience jest niemiłym doznaniem. Te owady oprócz nieprzyjemnych doznań estetycznych, mogą być groźne dla człowieka. Karaluchy są w stanie przenosić różne choroby w tym cholerę, dżumę czy gruźlicę. Na tych owadach może znajdować się ponad 80 drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym pierwotniaki, grzyby, bakterie i wirusy.
Należy też pamiętać, że karaluchy mogą powodować alergie. Alergeny mogą przedostać się do ludzkiego organizmu drogą pokarmową z zanieczyszczonego odchodami lub wylinkami karaluchów jedzenia lub drogą wziewną.
W internecie jest opisanych wiele domowych sposobów walki z karaluchami. Musimy jednak pamiętać, że na dłuższą metę mogą być nieskuteczne, gdyż nie pozwalają na usunięcie całej populacji karaluchów w domach. Zniszczymy część dorosłych osobników, które uda nam się zwabić, ale w szczelinach i zakamarkach pozostaną jaja, z których później powstanie kolejne pokolenie karaluchów. Oto kilka sposobów, które możemy spotkać w czeluściach internetu.
- tzw. zwabienie karaluchów na piwo – piwo umieszczamy w miseczce lub słoiku i doprowadzamy do naczynia niewielką kładkę, po której owad dostanie się do środka. Zwabione do środka karaluchy nie będą w stanie wydostać się na zewnątrz i zginą poprzez utopienie w piwie.
- zamoczenie gąbki w piwie i pozostawienie jej w miejscu, gdzie najczęściej przechodzą karaluchy. Po pewnym czasie wokół gąbki zbiorą się karaluchy, które wręcz „opiją się” piwem, a my w tym czasie będziemy mogli je zabić np. zalewając wrzątkiem.
- pułapka z kawy – innym przysmakiem karaluchów jest kawa. W szklanym naczyniu o śliskich i stromych brzegach umieszczamy fusy z kawy. O ściankę naczynia należy oprzeć np. tekturkę lub linijkę, aby owady mogły się łatwo po niej wspiąć. Karaluchy wchodzą do słoika, ale potem nie mogą się z niego wydostać, a my możemy je spalić lub zalać wrzątkiem.
Jakie zatem są skuteczne metody walki z karaluchami? Tylko profesjonalne zwalczanie karaluchów to najskuteczniejszy sposób walki z nimi. Zagrożenia dla zdrowia związane z rozprzestrzenianiem się tego szkodnika, stanowią problem zarówno dla domów jak i firm. Inwazja karalucha powoduje skażenie żywności i naraża na straty restauracje oraz przedsiębiorstwa produkcyjne. Oto kilka metod zwalczania karaluchów:
- trutka na karaluchy – będzie dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach zamkniętych jak kuchnie, restauracje, hotele, szpitale. Zawiera w swoim składzie substancje zwabiające i zabijające karaczany. Trutki występują w formie żelowej, ciekłej oraz stałej. Przynętę umieszczamy w strategicznych obszarach, w których przebywają karaluchy. Po zjedzeniu pokarmu karaluchy wracają do swoich gniazd, gdzie się wypróżniają. Pozostałe osobniki pochłaniają kał, ślinę i tuszę osobników zarażonych trucizną i też umierają.
- fumigacja karaluchów – polega na użyciu środków owadobójczych w gazie np. diptron fogger, multifogger czy inne bomby na karaluchy.
- metoda cieplna – metoda przyjazna dla środowiska, gdyż nie wymaga użycia substancji chemicznych. Dodatkowym plusem jest to, że eliminuje karaluchy na każdym etapie rozwoju, od jaja po dorosłe osobniki. Za pomocą specjalistycznego sprzętu w zamkniętym pomieszczeniu wdmuchuje się gorące powietrze, aby temperatura osiągnęła 60 st. C.
- metoda oprysku – sprawdza się na małych powierzchniach jak mieszkania czy domy jednorodzinne. Preparat na karaczany w koncentracie rozcieńcza się z wodą. Przygotowany roztwór przy pomocy opryskiwacza rozprowadzamy w miejscach, gdzie znajdują się gniazda czy trasy przejść karaluchów.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}