Zwalczanie komarów

Snow
Komary to licznie występująca grupa owadów na cały świecie. Należą do rodziny komarowatych, z rzędu muchówek. Opisano około 3,5 tys. gatunków komarów, z czego 47 występuje w Polsce. Dorosłe komary posiadają aparat gębowy kłująco-ssący. Składa się on z warg, żuwaczki, podgębia oraz szczęk I pary. Samce żywią się nektarem kwiatów, natomiast pożywieniem samic jest krew zwierząt stałocieplnych. Przywabia je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Inny mechanizm, który wykorzystują samice, aby znaleźć ofiarę to termodetekcja. W związku z tym bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci oraz kobiety podczas owulacji. Samica używa swojego aparatu kłująco-ssącego, aby dostać się do krwi ofiary. Po przecięciu skóry do rany zostaje wstrzyknięta kropelka śliny, która zawiera związki hamujące krzepnięcie krwi. Ślina samicy zawiera także substancje podrażniające skórę, co może powodować reakcję alergiczną objawiającą się typowym po ugryzieniu komara zaczerwienionym oraz swędzącym bąblem. Dodatkowo podczas ugryzienia komarzyca wydziela feromony, które przyciągają inne komary, a prawdopodobieństwo, że zostaniemy ugryzieni przez większą ilość tych owadów wzrasta. Komary wykazują największą aktywność wczesnym ranem oraz wieczorem. Im wyższa wilgotność powietrza, tym komarzyce są aktywniejsze.

Komarowate przechodzą przeobrażenie zupełne. Samica po pożywieniu się krwią ssaka składa na powierzchni wody jaja. Z jaj wylęgają się larwy. Larwy rozwijają się w środowisku wodnym. Oddychają wystawiając ponad powierzchnię wody specjalną rurkę, w którą zaopatrzony jest odwłok. Z larw powstaje następna postać w cyklu rozwojowym komarów- poczwarka, która przeobraża się w postać dorosłą, czyli imago. Osobniki dorosłe latają wieczorami w dużych skupiskach w pobliżu terenów wodnych np. jezior, staw, rzek, czy podmokłych łąk.

Komary występują powszechnie na kuli ziemskiej, od Arktyki aż po strefę podzwrotnikową. Z powodu zmian klimatycznych zasięg występowania poszczególnych gatunków komarów ulega ciągłym zmianom. Komary obecne do tej pory tylko w strefie tropikalnej rozszerzają swój obszar występowania na północ, tym samym stwarzając zagrożenie chorobami, które jak dotąd nie były obecne w Europie. Komary powszechnie są kojarzone z przenoszeniem pierwotniaka z rodzaju Plasmodium odpowiedzialnego za malarię. Jednak komary są także ,wektorami takich chorób jak denga, tularemia, żółta febra, filarioza gorączka doliny Rift czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy ugryzienia przez komara są charakterystyczne i powszechnie znane, bowiem nie ma chyba osoby, która nie miałaby kontaktu z tym uciążliwym owadem. Najczęściej pojawia się w miejscu ukłucia ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz silne swędzenie. Natężenie objawów jest różne i zależy od osobniczej wrażliwości na substancje wydzielane przez komara. Na powstały stan zapalny w miejscu ukłucia niekorzystnie wpływa drapanie tejże okolicy. Silna reakcja po ugryzieniu przez komara może sugerować uczulenie na składniki jego śliny.

Stan zapalny można łagodzić, stosując różnego rodzaju preparaty w postaci maści czy żeli dostępnych w aptece bez recepty. Wśród domowych sposobów wymienia się kojące właściwości miodu, soku z cytryny, okładów z lodu i wiele innych. Jednak są to tylko środki doraźne, nie likwidujemy przyczyny problemu jakim są komary, a często mamy ich na swoim podwórku chmary. Owady te lubią miejsca wilgotne np. stawy, oczka wodne, które są idealnym miejscem dla ich rozwoju. Stosowanie specjalnych i silnych środków pozwoli na pozbycie się uciążliwego problemu. Przed przystąpieniem do walki z komarami nasi specjaliści przeprowadzają rekonesans okolicy. Sprawdzają miejsca, w których potencjalnie mogą się rozwijać larwy komarów. Poszukują miejsc wilgotnych, zacienionych, z obecną stojącą wodą. Zwracają uwagę, aby udrożnić rowy odprowadzające nadmiar wody, usprawnić rynny itp.

Aby skutecznie pozbyć się komarów musimy zwalczyć osobniki dorosłe oraz zapobiegać powstawaniu nowych w wyniku przepoczwarzania larw. W celu unicestwienia larw komarów stosujemy tzw. larwicydy. Larwicydy to środki do zwalczania larw takich owadów jak komary czy muchy. Stosujemy je bezpośrednio do wody stojącej (np. oczko wodne, rów z wodą deszczową), jeśli takowa znajduje się w okolicy. Ich działanie insektobójcze polega na przerywaniu cyklu rozwojowego owadów, a tym samym niedopuszczeniu do masowego rozmnażania się owadów.

W celu zwalczania dorosłych osobników wykorzystujemy metodę oprysku turbiną aerozolową oraz metodę zamgławiania ULV. Nasi specjaliści opryskują profesjonalnymi środkami elewacje budynków, krzewy, drzewka, zarośla, trawy oraz w miarę możliwości teren przyległy do posesji tworząc tzw. pas ochronny, który odstraszałby komary. Do odkomarzania stosujemy silne, ale jednocześnie bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych środki owadobójcze. Ich efekt działania zwiększamy dodając do substancji owadobójczych specjalne utrwalacze, które tworzą barierę ochronną na liściach i zamgławianej powierzchni. Dzięki temu substancja owadobójcza nie jest spłukiwana przez deszcz,a efekty po odkomarzaniu utrzymują się do kilku miesięcy.

Obecnie dysponujemy zaawansowanymi metodami, które umożliwiają walczyć z komarami. W dobie zachodzących zmian klimatycznych, zwiększających się średnich temperatur, komary mają coraz dogodniejsze warunki do rozmnażania się. Gdy na naszym podwórku aż roi się od komarów, a wieczory na świeżym powietrzu stają się udręką, warto pomyśleć nad rozwiązaniem tego problemu kompleksowo. Stosowane przez nas substancje pozwolą pozbyć się tych owadów nawet na kilka miesięcy, więc w sezonie letnim zlikwidujemy problem całkowicie. Jednocześnie nasze środki są w pełni bezpieczne, dopuszczone do użytku w ogrodach, parkach, boiskach i innych miejscach użyteczności publicznej. Musimy jednak pamiętać, że owady nie znają takiego pojęcia, jak granice administracyjne. Im większa powierzchnia zostanie objęta odkomarzaniem, tym efekt będzie dłuższy i trwalszy. Dlatego stosowanie opryskiwania u bliskich sąsiadów przyniesie jeszcze lepsze rezultaty.