Wymrażanie pluskiew - dobrzesprzątamy

WYMRAŻANIE PLUSKIEW – CZY JEST SKUTECZNE?

Spis treści

  1. Metody chemiczne zwalczania pluskiew
  2. Metody fizyczne zwalczania pluskiew
  3. Na czym polega wymrażanie pluskiew?
  4. Skuteczny sposób na pluskwy

Pluskwy domowe to coraz częściej występujący problem w Polsce. Istnieje błędne przekonanie, że pojawiają się tylko w mieszkaniach brudnych, zaniedbanych, o niskim stopniu higieny. Jest to oczywiście mit, gdyż pluskwy mogą zagościć w każdych domach i to ile wysiłku wkładamy w utrzymanie jego czystości ma drugorzędne znaczenie. Możemy je przynieść z hotelu, nawet takiego luksusowego, szpitala, kina czy pociągu. Często owady te wędrują do nas od naszych sąsiadów przez nieszczelne przewody wentylacyjne, rury czy ściany.

Pluskwa najczęściej w naszych domach znajduje się:
• w okolicy naszego łóżka – na szwach, suwakach materacy, pod łóżkiem w okolicy wezgłowia
• na meblach tapicerowanych np. wersalach, fotelach, tapczanach
• pod tapetą czy boazerią
• pod listwami podłogowymi
• na żaluzjach i zasłonach
• na framugach drzwi i gniazdkach elektrycznych
• w szczelinach tynków
• w ramach obrazów

Pluskwa to owad krwiopijny. Ma owalny kształt i jest niewielka osiągając długość 5-7 mm. Żywi się krwią człowieka i innych ssaków. Głodna pluskwa ma barwę słomkową, a najedzona ciemnieje do koloru brunatnoczerwonego. Podczas jednego posiłku kłuje kilkakrotnie, wysysając krew przez około 3-5 minut. Ugryzienie przez pluskwę zwykle jest niebolesne, dzięki zawartości substancji o działaniu przeciwkrzepliwym i miejscowo znieczulającym. Pluskwa za jednym razem może wypić ogromną ilość krwi, zważając na jej niewielkie rozmiary. Ilość pobranego pokarmu może przewyższać wagę pasożyta. Co ciekawe pluskwie nie straszny jest głód. Larwa pluskwy bez jedzenia potrafi przeżyć 80-140 dni, a dorosłe osobniki mogą przejść w stan hibernacji przez nawet 550 dni.

Pluskwa nie potrafi latać ani skakać, za to jest dobrym biegaczem. Jest wyposażona w trzy pary dobrze rozwiniętych, zwinnych odnóży zakończonych pazurami, które ułatwiają się przyczepianie do człowieka. Spłaszczone ciało sprawia, że może przedostać się w różne szpary, szczeliny w naszym domu. Ich największa aktywność przypada od 1 do 5 w nocy. Obecność pluskiew w dzień świadczy o jej dużej populacji. Pluskwy są przyciągane do swoich żywicieli przez ciepłotę ciała, wydychany z powietrzem dwutlenek węgla i inne substancje na skórze. Oprócz ludzi ich żywicielami mogą być zwierzęta domowe np. psy czy koty. Samica pluskwy każdego roku może składać nawet kilkaset jaj. Są koloru białego i z nich po około kilku tygodniach, a w sprzyjających warunkach nawet po kilku dniach, rozwijają się larwy. Dorosłe pluskwy żyją około dwóch lat.

Ugryzienie przez pluskwę wygląda podobnie do ukąszenia przez komara czy pchłę. Owad gryzie zazwyczaj na odsłoniętych podczas snu częściach ciała np. rękach, szyi, nogach. Co charakterystyczne, ugryzienia nie występują pojedynczo tylko w grupach i mają zwykle postać czerwonych plamek, następnie grudek lub bąbli z często obecnym w środku ciemniejszym punkcikiem, który jest miejscem ugryzienia. Charakterystyczne dla pluskwy jest występowanie obok siebie ugryzień w liniach po trzy (po angielsku nazywane od nazw posiłków breakfast, lunch i dinner). Po posiłku owady wracają do swoich kryjówek za pomocą wydzielanych feromonów.

Metody zwalczania pluskiew
Na rynku jest dostępnych wiele metod zwalczania pluskiew. Możemy je podzielić na metody fizyczne i chemiczne.

Do metod chemicznych należą m.in.:
• zamgławianie termiczne oraz ultraobjętościowe tzw. ULV - metoda wykorzystuje zamgławiacz ULV, który jest generatorem „zimnej mgły” wytwarzającej mikroskopijne krople o wielkości 20 mikronów, dzięki czemu preparat dociera do każdych zakamarków
• opylanie powierzchni środkami pylistymi
• metoda oprysku - polega na rozpylaniu płynu z insektycydem. Wadą tej metody jest to, że powstałe podczas rozpylania środka z atomizera krople są zbyt duże i szybko opadają. To powoduje, że nie są równomiernie rozprowadzane w mieszkaniu i nawet stosowanie wentylatorów nie sprawi, że krople insektycydu dotrą w trudno dostępne miejsca.

Natomiast wśród metod fizycznych wyróżniamy m.in.:
• wymrażanie pasożytów suchym lodem do temperatury -78st. C 
• ogrzewanie pomieszczeń do temperatury powyżej 65st. C – z pozoru świetna metoda, która jednak ma swoją wadę. Nie możemy być w 100 % pewni, czy we wszystkich miejscach została osiągnięta pożądana temperatura. A jeśli jakaś pluskwa lub jej larwy przeżyją, to problem niechcianych lokatorów znów powróci
• miejscowe ogrzewanie parą wodną z wykorzystaniem steamerów parowych – w tym przypadku również istnieje problem z osiągnięciem docelowych temperatur w newralgicznych miejscach.

Na czym polega wymrażanie pluskiew?
Metoda wykorzystuje urządzenie generujące suchy lód o temperaturze -78 st. C. Wykorzystywany w tej technologii dwutlenek węgla jest doprowadzany do zbiornika maszyny w płynnej postaci, następnie przechodzi przez rozpylacz w zamrożonym stanie i przyjmuje postać drobnego płynu o różnej wielkości cząsteczkach. Pomimo tego, iż powyższa metoda uważana jest za ekologiczną, gdyż nie wymaga stosowania środków owadobójczych i stosunkowo bezpieczną to w naszej opinii posiada wady. Może być nieskuteczna, gdy pluskwy znajdują się w naszym domu np. pod parkietem czy w innym trudno dostępnym miejscu. Wtedy nie uda się uzyskać pożądanej temperatury pozwalającej zabić szkodnika. Część pluskiew i ich larw przeżyje, a problem za jakiś czas znowu powróci.

Pluskwa - dobrzesprzątamy

Jaki jest skuteczny sposób na pluskwy?
W naszym wieloletnim doświadczeniu przerabialiśmy wiele sposobów walki z tymi niechcianymi mieszkańcami domów. Zbierając przez ten czas wiedzę i doświadczenie, wypracowaliśmy swój autorski sposób walki z pasożytami. Bazujemy na popularnej metodzie ULV, czyli zamgławianiu termicznym oraz ultraobjętościowym (ang. ultra low volume). Jest to świetna metoda wykorzystująca zamgławiacz ULV, który jest generatorem „zimnej mgły” wytwarzającej mikroskopijne krople o wielkości 20 mikronów, dzięki czemu preparat dociera do wszystkich zakamarków. W zależności od skali problemu wykonujemy minimum 2 zamgławiania w odstępach 2-tygodniowych, każdy zabieg jest wykonywany innym środkiem chemicznym dobieranym indywidualnie przez naszego technika, tak aby zapobiec ewentualnej oporności na którykolwiek z insektycydów. Do generowania mgły używamy wyłącznie preparatów biodegradowalnych. Dodatkowo stosujemy wentylatory, które odpowiednio rozmieszczone w mieszkaniu, rozprowadzają substancje owadobójcze równomiernie, nawet w ciężko dostępne miejsca jak szczeliny w podłodze, czy przestrzenie za meblami. Pluskwy łatwo przemieszczają się między mieszkaniami, przechodząc przez otwory wentylacyjne lub rury. Aby uniknąć takiej sytuacji zabezpieczamy wszelkie miejsca, gdzie pluskwy mogą przejść między lokalami. Dla jeszcze większej efektywności „zabiegu”, przy ostatniej wizycie zabezpieczamy miejsca niedostępne preparatem w proszku, wdmuchując go specjalnym urządzeniem. Chcemy podkreślić, że w cenie usługi są zawarte minimum dwa zabiegi. Jeśli problem po tym czasie jest nadal obecny mimo stosowania się do naszych zaleceń, to wykonujemy dalsze zabiegi w cenie usługi, aż do całkowitego pozbycia się niechcianego lokatora! Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę https://dobrzesprzatamy.pl/
{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}