Slimak rzymski

ŚLIMAKI

Spis treści

  1. Co jedzą ślimaki?
  2. Ślimaki w medycynie
  3. Ślimaki jako źródło pożywienia
  4. Ślimaki jako źródło pożywienia

Ślimaki to najpopularniejsi przedstawiciele mięczaków. Występują zarówno w wodzie i na lądzie, natomiast nie ma wśród nich gatunków zdolnych do lotu. Szacuje się, że na świecie występuje około 105 tysięcy gatunków ślimaków, z czego w Polsce występuje 6 gatunków ślimaków morskich, 200 gatunków lądowych oraz około 50 słodkowodnych. Wielkość osobników wynosi od 1 mm do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Największa znaleziona do tej pory muszla mierzyła 91 cm.

Ślimaki mogą być rozdzielnopłciowe (występuje samiec i samica) lub obojnacze (osobnik ma zarówno narządy męskie jak i żeńskie). Zapłodnienie może być zewnętrzne lub wewnętrzne, a rozwój zwykle prosty, rzadziej złożony.

Mały ślimaczek wylęga się z jaja z tzw. muszlą embrionalną. Muszla pełni funkcje ochronne i podporowe. Może mieć skręcony kształt, uproszczony i zredukowany do płytki lub kształt czapeczki. W Oceanie Indyjskim żyją ślimaki, których muszla jest tak jak u małży dwuczęściowa.


Co jedzą ślimaki?
Ślimaki mogą być glonożerne, roślinożerne, drapieżne lub pasożytnicze. Wodne gatunki zwykle żywią się glonami zeskrobując je ze skał lub wodnymi roślinami. Lądowe ślimaki zjadają żywe lub martwe rośliny, przy czym są polifagiczne (jako pokarm wykorzystują różne gatunki organizmów). Najwięcej drapieżnych ślimaków jest wśród gatunków morskich. Niektóre z nich polują na inne zwierzęta, w tym inne ślimaki, a inne preferują padlinę zwłaszcza skorupiaków, mięczaków i ryb. Drapieżniki są w stanie przytrzymać ofiarę zębami tarki lub nogą, a następnie sparaliżować wydzieliną gruczołów jadowych. Potrafią nawet połknąć ofiarę w całości i to nawet, gdy jest podobnych rozmiarów co one. Gatunki ślimaka z rodzaju Vermetus wydzielają długie nici śluzu, które tworzą strukturę na kształt sieci, w którą łapie się pływający plankton. Co pewien czas sieć jest wciągana wraz ze zdobyczą do otworu gębowego. Są też ślimaki żywiące się planktonem i materią organiczną, która dostaje się do ich otworu gębowego wraz z wpływającą wodą.


Ślimaki w medycynie
Stosowanie ślimaków w leczeniu chorób było znane już w czasach starożytnych. Hipokrates proponował śluz ślimaka podczas oparzeń, ropni i innych urazów. Przez unikalne właściwości śluzu ślimaków, w Egipcie i Babilonii były symbolem wieczności. W XVIII wieku preparaty ze ślimaka stosowano na problemy skórne, a nawet w przypadku gruźlicy czy chorób nerek. Spożywanie ślimaków było zalecane w przypadku zmęczenia, krwawień z nosa czy zaburzeń psychicznych. W ostatnich latach właściwości ślimaków wykorzystuje się w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Ślimak produkuje wydzielinę, która składem jest zbliżona do ludzkiej skóry. Z tego powodu ma on doskonałe właściwości regeneracyjne na ludzką skórę i znalazł zastosowanie w kosmetologii. Ślimaki są w stanie całkowicie przywrócić sobie powłokę. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów ze śluzem ślimaków. Wydzielinę zbiera się i oczyszcza specjalnymi metodami w niskich temperaturach, aby zachować drogocenne właściwości. Badania naukowców wykazały, że śluz ślimaka ma właściwości bakteriobójcze m.in. wobec Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli, Helicobacter pylori, Propionibacterium acnes i innych. Śluz ślimaków zawiera peptydy i glikopeptydy, które niszczą bakterie i są naturalnymi antybiotykami, silniejszymi nawet niż te syntetyczne.

Wydzielina ślimaka jest bogata w kolagen i elastynę – dwa podstawowe białka w skórze człowieka. Po 25 roku życia proces syntezy kolagenu zaczyna słabnąć. Rosnący niedobór kolagenu prowadzi do utraty elastyczności i sprężystości skóry. Zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Rosnący niedobór kolagenu powoduje starzenie się chrząstki powodując problemy ze stawami oraz koścmi (osteoporoza).

Podsumowując, śluz ślimaka posiada następujące właściwości: • regeneruje skórę • łagodzi stany zapalne • łagodzi skutki oparzeń • wnika głąb i stymuluje tworzenie kolagenu • wzmacnia skórę, przywraca jej dawną strukturę • nawilża, zmiękcza, odżywia skórę • pomaga zwalczać zmiany trądzikowe • regeneruje nabłonek – stosowany w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy.


Ślimaki jako źródło pożywienia
Mięso ślimaka jest chętnie stosowane w kuchni ze względu na swoje walory smakowe i właściwości odżywcze. Zawiera wyższą i bardziej różnorodną zawartość białka (37 – 51%) niż mięsa spożywane tradycyjnie np. drób (18,3%), ryby (18%), bydło (17,5%), owce (16,4%), świnie (14,5%). Wartość odżywcza jest dodatkowo wzmacniana przez zawartość prawie wszystkich aminokwasów dla człowieka. Duża zawartość żelaza sprawia, że mięso ślimaka jest szczególnie zalecane w przypadku niedokrwistości.


Ślimaki jako źródło pożywienia
Ślimaki w ogrodzie potrafią w szybki sposób zniszczyć znaczną ilość roślin. Preferują deszczową, wilgotną pogodę oraz żyzną glebę. Mogą mieć muszle np. ślimak winniczek lub nie mieć muszli np. ślimak pomrowy. Ślimak żerując na roślinach robi w nich dziury, a w skrajnych przypadkach jest w stanie zjeść całą roślinę.

Najlepszym z domowych sposobów walki ze ślimakami jest prewencja. Dbajmy o porządek w naszych ogrodach. Regularnie kośmy trawę, wyrywajmy chwasty, szczególnie pokrzywy, usuwajmy gałęzie i inne rośliny, które mogą być schronieniem dla ślimaków. Warto co jakiś czas przekopać ziemię, aby wydostać jaja ślimaków na zewnątrz, które na powierzchni szybko wyschną. Możemy walczyć ze ślimakami obsadzając grządki roślinami, których te mięczaki nie tolerują np. szałwia lekarska, majeranek, czosnek, gorczyca, cebula zwyczajna,

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków jest zastosowanie piwa, które jest ich przysmakiem. W miejscu żerowania ślimaków około 1 cm pod powierzchnią ziemi należy zakopać słoik wypełniony w 1/3 piwem. Ślimaki zwabione zapachem piwa podpełzną do słoika i wpadną do niego i nie będą potrafiły się wydostać.

Można ponadto postarać się, aby w naszym ogrodzie znalazły się naturalni wrogowie ślimaków np. jeże, ropuchy, ptaki czy jaszczurki.

Ślimaki nie lubią aromatu kawy, więc dobrym pomysłem jest spryskanie roślin rozcieńczoną kawą.

Kolejnym sposobem na pułapkę na ślimaki jest poukładanie starych desek tak, aby stworzyć pod nimi zacienione i wilgotne miejsce. Pod takie deski możemy włożyć np. listki sałaty, które będą doskonałą przynętą.


Na rynku są również dostępne gotowe pułapki na ślimaki, które skonstruowane są tak, aby uniemożliwić ślimakom wydostanie się z niej. Do pułapki dołączony jest środek wabiący tzw. antrakant, który wabi 10 – krotnie bardziej niż piwo!

Ogrodnicy często podczas deszczowego, wilgotnego dnia biorą wiadro i chodzą po ogrodzie tak długo, aż nie wyzbierają wszystkich widocznych ślimaków. Taki sposób można stosować tylko podczas deszczowej pogody, gdyż wówczas najwięcej ślimaków będzie na powierzchni. Następnie zgromadzone ślimaki wywozimy poza naszą posesję.

Jeśli chcemy stosować gotowe trutki na ślimaki wybierajmy tylko naturalne oparte na fosforanie żelaza, który jest tylko toksyczny dla ślimaków i nie zrobi krzywdy np. ptakom zjadającym ślimaki i innym zwierzętom w naszym ogrodzie.

Sposobów na ślimaki, zarówno domowych jak i gotowych jest wiele. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie któregokolwiek z nich pamiętajmy, że ślimaki nie stanowią tylko zagrożenia dla naszego ogrodu, ale przede wszystkim są bardzo pożyteczne. Zjadają resztki martwych zwierząt i zgniłych roślin. Biorą udział w tworzeniu ziemi kompostowej. Dlatego rozważnie stosujmy wszelkie metody służące do ich zwalczania!


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}