REPELENTY NA KOMARY
Spis treści
- Jakie substancje chemiczne zawierają repelenty?
- Naturalne repelenty
- Jak bezpiecznie stosować repelenty?
- Jak stosować repelenty, by zniwelować ich działanie?
- Repelenty w podróżach do krajów tropikalnych
Repelenty mogą mieć postać:
- substancji chemicznych odstraszających owady
- substancji naturalnych o zapachu odstraszającym owady.
Najpopularniejsze i jednocześnie uważane za skuteczniejsze są substancje chemiczne. Na rynku występują w różnych formach:
- areozol
- spray
- krem
- sztyft
Substancją o najwyższej udowodnionej skuteczności jest DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid). Na rynku występuje w preparatach w różnych stężeniach, od 3,5 do 50%. W# zależności od stężenia i sposobu użycia może być stosowany jako środek odstraszający komary lub owadobójczy. W popularnych kremach czy aerozolach dostępnych w sklepach występuje wyłącznie jako środek odstraszający.
Innym związkiem o porównywalnej skuteczności do DEET jest ikarydyna. Jednak co ważne te dwie substancje połączone razem tworzą trującą mieszaninę, szkodliwą również dla ludzkiego organizmu.
Do grupy repelentów należy także związek o nazwie IR3535 (Insect Repellent 3535). Co prawda jego stosowanie jest obarczone mniejszymi skutkami ubocznymi, ale badania wykazują, że jest mniej skuteczny niż dwie wyżej wymienione substancje.
Obok chemicznych substancji odstraszających owady istnieją naturalne związki odstręczające szkodniki. Owady, takie jak komary czy kleszcze nie tolerują niektórych olejków eterycznych. Są to m.in.:
- trawa cytrynowa
- olejek eukaliptusowy
- olejek goździkowy
- olejek z paczuli
W mniejszym stopniu, ale nadal działające są:
- olejek z mięty pieprzowej
- olejek lawendowy
- olejek bazyliowy
- olejek cedrowy
- koper włoski
- olejek rozmarynowy
- geranium
Naturalny, domowej roboty repelent możemy uzyskać rozcieńczając jeden lub więcej olejków w oleju bazowym np. słonecznikowym, rzepakowym, sojowym czy z pestek z winogron. Taką mieszanką smarujemy odsłonięte okolice naszego ciała.
Głównym zadaniem, zarówno repelentów chemicznych jak i naturalnych jest wydzielanie odstraszającej woni. W wyższych stężeniach takie substancje maja ponadto działanie owadobójcze.
W większości przypadków w sklepach czy aptekach możemy kupić repelenty chemiczne, zawierające sztucznie wytworzone związki. Najczęściej takie preparaty zawierają DEET. To bardzo skuteczny środek, ale ma niestety jedną wadę – wchłania się przez skórę i dostaje się do krwiobiegu. W konsekwencji może działać na układ nerwowy. Z tego powodu jest bezwzględnie zabroniony do stosowania przez kobiety ciężarne oraz niemowlęta do 2 miesiąca życia. Nie zaleca się również stosowania DEET u dzieci do 12 roku życia.
Unikajmy stosowania repelentów na skórę:
- zranioną
- podrażnioną
- którą wcześniej posmarowaliśmy innymi balsamami, kremami czy olejkami – repelenty przez takie podłoże szybciej przenikają.
Jeśli stosujemy repelenty w formie sprayów lub aerozoli, nie psikajmy ich bezpośrednio na skórę, tylko na ubranie. Nie zmniejszy to działania substancji, a mniejsza ilość dostanie się przez skórę do krwiobiegu. Nie stosujmy repelentów częściej niż 2 razy na dobę. Zawsze preparat nakładajmy na zdrową, niezranioną i niepodrażnioną skórę. Po przyjściu do domu, gdy jego działanie nie jest już potrzebne, zmyjmy go od razu ze skóry wodą.
Ochrona przed komarami w krajach tropikalnych ma szczególne znaczenie. Tamtejsze komary przenoszą groźne choroby np. malarię, gorączkę denga czy żółtą febrę. Repelenty dostępne na polskim rynku są też skuteczne na komary zamieszkujące tropiki. Najbardziej skuteczne okazują się preparaty zawierające DEET w wysokim stężeniu 30 – 50 %. Przebywanie w klimacie tropikalnym wymaga od nas szczególnej pilności w stosowaniu repelentów. Z drugiej strony stosowanie wysokich stężeń tych substancji wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych.
Czy będąc w tropikach można chronić się przed komarami bez użycia repelentów?
Repelenty to nie jedyne środki zabezpieczające przed ugryzieniem przez komara. Istnieją inne sposoby, ale wymagają od nas więcej uwagi i przygotowań:
- stosowanie moskitier lub siatek ochronnych na okna
- zakładanie odpowiedniej odzieży uniemożliwiającej wkłucie się komarowi np. tkaniny typu soft shell
- unikanie perfum i kosmetyków zawierających substancje przyciągające komary (np. nuty kwiatowe i owocowe)
- unikanie wysiłku na świeżym powietrzu – substancje wydzielane z potem przyciągają komary.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}