JAK POZBYĆ SIĘ MUCH Z DOMU?
Spis treści
- Czy muchy stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia?
- Środowisko życia muchy
- Jak długo żyje mucha?
- Co jedzą muchy domowe?
- Jak pozbyć się much z naszego domu?
- Jak zapobiegać inwazji much?
Mucha domowa to pospolity owad występujący na całym świecie. Są jednym z najczęściej spotykanych szkodników. Muchy są niewielkich rozmiarów, samice są nieco większe od samców, mają około 7,5 mm długości. Ciało jest szaroczarne z widocznymi na tułowiu podłużnymi paskami. Odwłok jest szarożółty. Skrzydła są przezroczyste, typu błoniastego. Posiadają trzy pary odnóży, na końcu których znajdują się stopy wyposażone w ostre pazurki i lepkie podkładki. Dzięki temu muchy potrafią chodzić i wspinać się po każdej powierzchni, zarówno po sufitach czy pionowych, gładkich ścianach, a nawet szkle.
Niezwykłą cechą budowy much są tzw. fasetowe oczy. Składają się z kilku tysięcy sześciokątnych soczewek zwanych ommatidami i zajmują większą część głowy muchy. Budowa oka muchy zapewnia pole widzenia 360 stopni i możliwość odróżniania kolorów. Oczy muchy przetwarzają aż 300 klatek w ciągu sekundy (u człowieka to tylko 24 klatki).
Mucha domowa ma aparat gębowy typu liżącego, który umożliwia owadowi zlizywanie pokarmu płynnego lub stałego. Oddycha dzięki tzw. tchawkom.
Muchy pojawiły się na Ziemi już 200 mln lat temu. Najstarsza mucha została odkryta w Chinach i żyła około 145 mln lat temu. Są gatunkiem synantropijnym, czyli takim który przystosował się do środowiska zmienionego przez człowieka oraz kosmopolitycznym (obecnym na całym świecie). Pierwotnie muchy występowały tylko w strefie umiarkowanej, ale zostały przeniesione przez człowieka na obszary tropikalne.
Dorosłe muchy żywią się pokarmami płynnymi, a pokarmy twarde rozpuszczają w ślinie. Preferują gnijącą materię organiczną, jak śmieci, gnijące warzywa itd. Muchy składają jaja do kału, zwłaszcza świńskiego. Samica składa jednorazowo około 100 jaj, a wciągu całego życia od 600 do 2 tys. jaj. Po upływie doby z jaj wylęgają się larwy. Szybkość rozwoju larw jest uzależniona od świeżości nawozu i trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Z larw powstają poczwarki, z których po ok. 10 dniach wylęgają się osobniki dorosłe. Cały cykl rozwojowy muchy od stadium jaja do osobnika dorosłego trwa 12 – 14 dni. To niesamowite, że każdego dnia na świecie powstaje populacja much liczniejsza od całej ludzkości.
Co prawda muchy nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych, ale tak jak wiele owadów stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. Na powierzchni swojego ciała przenoszą nawet 6 mln organizmów, a w jelicie kilka razy więcej, nawet 30 mln. Mogą powodować groźne choroby, jak dur brzuszny, cholera, gruźlica, wąglik, salmonelloza, polio. Pełzając po pożywieniu stwarzają duże ryzyko przenoszenia powyższych patogenów.
Mucha domowa jest zazwyczaj spotykana w skupiskach ludzkich. Mieszka nie dalej niż 3 km od miejsca urodzenia. To owady, które uwielbiają temperatury 20 st. C i wyższe oraz wilgotność powietrza nie przekraczającą 80 %. W niskich temperaturach muchy hibernują i mogą w takim stanie spędzić nawet pół roku. Dorosłe owady giną w temperaturach poniżej -15 st. C, a jaja nie są w stanie przetrwać temperatur mniejszych niż 7 st. C. Muchy są owadami aktywnymi w dzień. Lubią ciepłe, nasłonecznione powierzchnie. W chłodniejsze dni lub w nocy muchy odpoczywają. Można je wtedy spotkać na podłogach, sufitach, załamaniach ścian, rogach, blisko źródła pożywienia.
Muchy żyją stosunkowo krótko. W sprzyjających warunkach ten czas wynosi 2 miesiące, jednak średnio jest to 10 – 20 dni.
Dorosłe muchy żywią się pokarmami płynnymi, a pokarmy twarde rozpuszczają w ślinie przy pomocy enzymów. Preferują gnijącą materię organiczną, jak śmieci, gnijące warzywa itd. Mają doskonały węch, potrafią wyczuć pożywienie z odległości 700 m. Często patrząc na muchę widzimy, jak pociera nogami. Czemu to robi? Muchy w ten sposób czyszczą lepkie podkładki z kurzu i brudu. Po wyczyszczeniu przednich nóg, czyszczą głowę i oczy, a kolejno tylnymi nogami wycierają skrzydła z brudu i kurzu.
Istnieje wiele sposobów na muchy. Jedne są skuteczniejsze, inne mniej. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Lepy na muchy
Bardzo prostym i znanym od lat rozwiązaniem jest lep na muchy. Muchy są przyciągane klejem lub wabikiem zawartym w kleju. Lep na muchy w rolce jest chyba najpopularniejszym i tanim rozwiązaniem w walce z muchami. Wadą takiego rozwiązania jest nieestetyczny wygląd wiszącej taśmy z przyklejonymi martwymi muchami. Na rynku są dostępne nowoczesne i bardziej estetyczne rozwiązania, które nie rzucają się w oczy np. narożne pułapki na okna, które pasują bardziej do wnętrza i mniej rzucają się w oczy.
Elektrofumigatory na muchy
To dość popularne urządzenie wykorzystujące wkłady lub płyn owadobójczy. Jest skuteczne, ale musi być używane rozważnie i zgodnie z załączoną instrukcją. Pamiętajmy, że nie wolno ich umieszczać w dziecięcych pokojach i najlepiej używać pod nieobecność lokatorów w mieszkaniu.
Zamgławiacze, foggery na muchy
Spray’ e tego typu uwalniają jednocześnie dużą ilość środka owadobójczego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy dotrzeć środkiem do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo efekt pojawia się bardzo szybko, bo już po 2 godzinach. Środek owadobójczy niszczy nie tylko dorosłe osobniki, ale również larwy. Pamiętajmy jednak, że po zastosowaniu spray’ a musimy opuścić pomieszczenie na co najmniej 2 h.
Muchozol
Najpopularniejszy środek służący do zwalczania much. Zawiera trujące substancje np. permetryna, tetrametryna. Spray uwalniany jest z puszki pod wysokim ciśnieniem. Preparat rozpylamy, zaczynając od najdalszego zakątka pokoju, kierując się do wyjścia. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych zamgławiaczy, należy na czas stosowania środka opuścić pomieszczenie, a po powrocie przewietrzyć pokój.
Proszki na muchy
Proszki i granulaty na muchy służą do przygotowywania oprysków lub malowania ścian, na których siadają muchy. Taki zastosowany środek zachowuje swoją skuteczność nawet miesiąc. Proszek lub granulat można wymieszać z wodą lub cukrem. Taki roztwór ze słodkim cukrem będzie doskonałym wabikiem na muchy. Tej metody nie wolno stosować w pokojach dziecięcych, a przy stosowaniu roztworu pamiętajmy, aby zakładać rękawice.
Opryski
To bardzo skuteczna metoda, aby wytępić muchy. Środek w koncentracie rozcieńczamy wodą i następnie przy pomocy opryskiwacza pokrywamy np. ściany, elewacje, sufity, podłogi, drzwi itd. Przy wyborze preparatu najlepiej szukać oprysku w formie mikrokapsułkowanej, który jest bardziej odporny na temperaturę i dłużej utrzymuje się na powierzchni.
Lampy UV
Lampy emitują światło UV o określonej długości fali. Światło zwabia muchy, które przyciągane do urządzenia zostają porażone prądem przepływającym przez specjalną siatkę. Zwykle takie lampy są wyposażone w tackę zbierającą martwe muchy, którą możemy wyjąć i wyczyścić co jakiś czas. Zabijanie much lampą UV jest bezpieczne dla człowieka i ciche. Siatka, przez którą przepływa prąd jest osłonięta kratką ochronną, aby nikt przypadkowo nie został rażony. Taką lampę w zależności od upodobań możemy umieścić na suficie, ścianie itp.
Zawsze lepszym rozwiązaniem jest zapobiegać pladze much w naszym domu, niż potem je zwalczać. Muchy nie lubią czystości i rzadko występują w posprzątanych, czystych pomieszczeniach. Dbajmy o swoje mieszkania i domy, regularnie sprzątajmy, porządkujmy, odstraszajmy i zabijajmy muchy. Ważnym aspektem jest zapobieganie wnikaniu owadów do wnętrza pomieszczeń. Warto zastosować się do kilku poniższych rad:
- instalowanie moskitier w oknach
- nie zostawianie jedzenia na powierzchni
- pojemniki na śmieci utrzymuj w czystości, a pokrywę zamykaj
- stosuj środki z chlorem do szamba przynajmniej raz w miesiącu
- utrzymuj kuchnię w czystości, pozostawione na blacie jedzenie przykrywaj.
Kilka faktów o muchach na koniec…
- Muchy zamieszkują wszystkie siedem kontynentów.
- Potrafią wyczuć pokarm nawet z odległości 700 m.
- Na świecie istnieje aż 120 tys. gatunków much.
- Owady mogą przenosić groźne choroby np. dur brzuszny, wąglik, gruźlicę.
- Ich oczy zapewniają im pole widzenia 360 st.
- Każdego dnia rodzi się populacja much przewyższająca populację ludzi.
- Mucha lata dość wolno, około 8 km/h, uderzając skrzydłami 200 razy na minutę.
- Mucha posiada „poduszeczki”, dzięki którym może chodzić po suficie.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}