Golebie

JAK ODSTRASZYĆ GOŁĘBIE Z BALKONU?

Spis treści

  1. Czy warto odstraszać gołębie?
  2. Jak pozbyć się gołębi z naszego otoczenia
  3. 12 ciekawostek o gołębiach

Najbardziej znanym gatunkiem gołębi jest gołąb skalny. Pierwotnie zamieszkiwał południową Europę, północną Afrykę oraz zachodnią i centralną Azję. Obecnie jest spotykany na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Ameryce Północnej zasiedla wszystkie kraje, a w Kanadzie zajmuje jej południową i zachodnią część.

Gołąb skalny spotykany jest do wysokości 4270 m n.p.m. Pierwotnie zasiedlał skaliste klify z jaskiniami. Obecnie zamieszkuje też tereny rolnicze i zurbanizowane, natomiast nie jest spotykany na terenach leśnych. Został udomowiony około 3 tys lat temu przez Sumerów. W starożytnym Egipcie gołębich odchodów używano do garbowania skór. Już w tym czasie istniał zawód hodowcy gołębi.

Długość ciała gołębia wynosi 29 – 36 cm, a rozpiętość skrzydeł 60 – 69 cm. Głowa, szyja, kark i gardło są koloru ciemnoszarego. Na całej szyi występuje fioletowa i zielona opalizacja. Grzbiet i większość pokryw skrzydłowych jest jasnoszara. Dziób jest ciemnoszary, a tęczówki czerwone. Długość dzioba wynosi 17–19 mm. Masa ciała gołębi skalnych waha się między 238–302 g.

W trakcie zalotów samce prezentują swoje umiejętności samicom. W czasie lotu samiec szybuje ze skrzydłami złożonymi na kształt litery V gruchając. Na ziemi prezentuje nadmuchane gardło gruchając reggeduguj. Białe jaja składane są w liczbie dwóch. Okres inkubacji wynosi 17 dni. Co ciekawe jaja wysiadują oba ptaki z pary, zarówno samiec jak i samica. Młode ptaki są już zdolne do rozrodu po sześciu miesiącach życia.


Czy warto odstraszać gołębie?
W wielu miastach istnieje zjawisko dokarmiania gołębi, najczęściej chlebem. Ptaki karmione pokarmem są w gorszej kondycji i przez to bardziej narażone na choroby, a duża ilość dostępnego pokarmu sprawia, że gołębie rozmnażają się w nienormowanym tempie. Jeśli na naszym balkonie chętnie gromadzą się gołębie, warto je odstraszać. Co najmniej 60 chorób ma związek z gołębiami i ich odchodami. Są to m.in. ornitoza, salmonelloza, glistnica, tasiemczyca, ptasia grypa, toksoplazmoza czy listerioza. Na powierzchni gołębi znajdują się tzw. pasożyty zewnętrzne np. ptaszyńce, świerzbowce, które mogą przenosić się na ludzi. Najgroźniejszym pasożytem zewnętrznym dla ludzi jest obrzeżek gołębi. To rodzaj kleszcza, który żeruje na ptakach podczas ich snu. Larwy obrzeżka są w stanie siedzieć w ukryciu nawet rok czasu i z braku żywiciela dostać się do mieszkania człowieka i kąsać ludzi. Ukąszenie obrzeżka może wywołać nawet reakcję anafilaktyczną.

Pomijając aspekt zdrowotny, odchody gołębie zanieczyszczają budynki i elewacje. W nagromadzeniu niszczą materiały budowlane, nawet stal czy beton.



Jak pozbyć się gołębi z naszego otoczenia?
Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Nie wolno czekać aż gołębie zbudują gniazda, czy złożą jaja. Wszelkie systemy odstraszania gołębi warto montować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu”. Łatwiej jest zapobiegać osiedleniu się ptaków niż potem próbować pozbyć się zagnieżdżonych gołębi. Przed rozpoczęciem odstraszania gołębi należy usunąć ślady obecności ptaków np. gniazda czy ptasie odchody.

Kolce przeciw ptakom
To nowoczesny oraz skuteczny sposób w walce z gołębiami, często stosowany w środowisku miejskim. To rozwiązanie często stosuje się na zabytkach. Kolce z pewnej odległości są niewidoczne, a jednocześnie zabezpieczają przed przesiadywaniem, nocowaniem i gniazdowaniem gołębi.

Siatki na gołębie
Niejednokrotnie siatki są jedynym w 100% skutecznym sposobem na pozbycie się gołębi. Zakładane są na balkonach, oknach strychowych czy tarasach i stanowią dobrą barierę przed ptakami. Wykonane są z polietylenu – materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Najczęściej koloru piaskowego, mniej rzucającego się w oczy.

Dźwiękowe odstraszacze
To metoda stosowana z powodzeniem na lotniskach, w sadach, ogrodach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych czy obiektach przemysłowych. Niestety w stosowaniu w naszych domach ma pewne ograniczenia. Urządzenie jest głośne i będzie przeszkadzało nam i naszym sąsiadom, a odstraszacz, aby był skuteczny musi działać cały czas.

Ultradźwiękowe odstraszacze
Urządzenie wytwarza ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, które u gołębi wywołuje niepokój. Przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie wolno ich umieszczać w pobliżu źródła pokarmu dla gołębi. Odstraszacz działa kierunkowo i punktowo, a pojedynczy może nie zabezpieczyć całego balkonu.

Metody wizualne
Często stosowane jako pierwsze. Na balkonie umieszcza się np. sztuczne kruki, bażanty, balony, taśmy holograficzne, latawce itp. Metody wizualnie mogą jednak niekoniecznie sprawdzić się w przypadku gołębi miejskich, które są oswojonymi ptakami.


12 ciekawostek o gołębiach

  1. Gołębie potrafią wrócić do swojego domu – ptak wypuszczony z dala od domu wraca do niego dzięki zdolności określenia swojego położenia oraz wyznaczenia kierunku lotu.
  2. Posiadają wewnętrzny kompas i mapę – orientacja w terenie u gołębi znacznie przekracza możliwości, jakimi dysponuje człowiek. Nie potrzebują do tego żadnych narzędzi, bo „mapę” i „kompas” mają we własnej głowie.
  3. Gołębie posiadają zmysł odczuwania pola magnetycznego – te nadzwyczaj inteligentne ptaki posiadają w pniu mózgu grupę neuronów uaktywniają się pod wpływem pola magnetycznego. Wykorzystują odchylenia pola magnetycznego do ustalenia układu współrzędnych.
  4. Gołębie słyszą infradźwięki, czyli fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości np. szum prądów morskich.
  5. Gołębie badają polaryzację światła. Prawdopodobnie ptaki wykorzystują polaryzację światłą w powrocie do swojego gniazda.
  6. Dobierają się w pary na całe życie. Mogą przeżyć ze sobą nawet dwadzieścia lat. Pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po osiągnięciu dojrzałości.
  7. Samica i samiec gołębi karmię swoje pisklęta. W tym celu produkują pokarm w połowie przełyku. Ich mleko zawiera dużo białka, przeciwciała oraz substancje regulatorowe układu odpornościowego, podobnie jak mleko ssaków.
  8. Gołębie mają doskonały wzrok i podczas lotu w bliskiej odległości od gniazda wykorzystują znane sobie punkty orientacyjne.
  9. Gołębie znają położenie słońca i gwiazd. Za dnia latają, a po zachodzie słońca idą spać.
  10. Na świecie organizowane są olimpiady gołębi. Podczas zawodów ptaki mają jak najszybciej pokonać dystans dzielący ich od domu. Średnio dziennie muszą pokonać 150 – 300 km. Zawody gołębi są najbardziej rozpowszechnione w Tajwanie, a w Europie w Belgii.
  11. Najdroższy Polski gołąb został sprzedany za kwotę 50 tys. euro. W Polsce fani gołębi zrzeszają się w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.
  12. Gołębie zostały rozpowszechnione przez arystokratów i kiedyś były uznawane za majestatyczne ptaki.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}