Cypermetryna zabójcą owadów
Spis treści
Cypermetryna to popularny organiczny związek chemiczny, który stosowany jest na szeroką skalę w rolnictwie w zwalczaniu pasożytów zewnętrznych, które atakują bydło, owce i drób. Używa się jej także do ochrony upraw sadowniczych i warzywniczych. Ponadto zastosowanie ma również w domowych produktach owadobójczych.
Działa na szkodniki takie jak drutowce, śmietka kapuściana, pchełka rzepakowa i połyśnica marchwianka. Preparaty z cypermetryną w składzie świetnie sprawdzą się także w walce z komarami, mrówkami, muchami, karaluchami i pluskwami. Stosując preparaty zawierające ten związek chemiczny, pamiętajmy, że optymalną temperaturą działania cypermetryny jest ta, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza.
Jako środek II generacji nie jest toksyczny dla wszystkich organizmów żywych, działa więc wybiórczo. Niebezpieczny jest przede wszystkim dla ryb, pszczół, owadów lądowych i wodnych.
U owadów cypermetryna zachowuje się jak neurotoksyna. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, powodując ograniczenie, a następnie brak koordynacji ruchowej, po której następuje śmierć w wyniku paraliżu. Korzystając z preparatów zawierających cypermetrynę, powinno mieć się na uwadze, że u owadów często narażonych na kontakt z tą substancją, rozwinęła się odporność na jej działanie, co może powodować brak skuteczności środków z jej zawartością.
Warto nadmienić, że Cypermetryna jest środkiem o szerokim spektrum działania. Razem z owadami, których chcemy się pozbyć, zabija ona także te pożyteczne. Dodatkowo trzeba rozważnie z niej korzystać w miejscach występowania ryb, ponieważ dla nich jest bardzo toksyczna. Stosowana jednak według zaleceń, stanowić będzie niewielkie zagrożenie dla organizmów wodnych.
Mimo że toksyczna jest dla dosyć wąskiej grupy organizmów, nie oznacza to, że dla chociażby ssaków jest w pełni bezpieczna. Cypermetryna jest bardzo niebezpieczna dla kotów. Jest to związane z niedoborem u kotów enzymu odpowiedzialnego za metabolizm cypermetryny. W konsekwencji cypermetryna pozostaje znacznie dłużej w organach kota niż u innych ssaków i w dużych dawkach może być śmiertelna.
Dla ludzi cypermetryna jest umiarkowanie toksyczna. Jej niewielkie ilości w kontakcie ze skórą mogą powodować drętwienie, mrowienie, swędzenie czy pieczenie, a także mogą powodować alergiczne reakcje skórne. Nadmierna ekspozycja na działanie cypermetryny może powodować nudności, bóle głowy, osłabienie mięśni, ślinienie, duszność i drgawki. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku połknięcia tego związku. Doprowadzić może to m.in. do przedłużających się wymiotów, biegunki, utraty przytomności czy nawet śpiączki. Większe dawki mogą doprowadzić do śmierci.
Zastosowanie cypermetryny, jak każdej innej substancji chemicznej, posiada swoje plusy i minusy. Zaletą z pewnością będzie jej wybiórcze działanie – jest wysoce skuteczna w walce z owadami, a jednocześnie jest mało szkodliwa dla ludzi. Wystarczy niewielka dawka, aby pozbyć się szkodników. Niestety jej działanie jest wysoce niebezpieczne dla organizmów wodnych czy kotów, co może nieść za sobą przykre konsekwencje.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}