M1

JAK POZBYĆ SIĘ MYSZY Z DOMU?

Spis treści

  1. Jak skutecznie pozbyć się myszy?
  2. Czy myszy są groźne dla człowieka?
  3. Pułapka na myszy
  4. Elektryczne odstraszacze
  5. Trutka na myszy
  6. Naturalny wróg myszy - kot
  7. Wypłoszyc myszy naturalnie? Czy to możliwe?
  8. Deratyzacja

Przez jednych uznawane za sympatyczne zwierzątka, przez innych za budzące grozę stwory. Niemniej jednak biegające po domu myszy to problem. Ponadgryzane produkty spożywcze, nieprzyjemny zapach, maleńkie odchody znajdywane wśród naczyń, sztućców oraz produktów spożywczych to dokuczliwy problem.

Istnieje ponad 30 gatunków myszy. Najczęściej występującymi są: mysz domowa, mysz polna, mysz białonoga oraz mysz jelenia. W naszych domach głównym lokatorem jest mysz domowa. Mysz domowa jest gatunkiem synantropijnym, czyli takim, który przystosował się do warunków środowiska silnie przekształconych przez człowieka. Pochodzi najprawdopodobniej od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne. Doskonałe zdolności adaptacyjne sprawiły, że przystosowała się w pierwszych rolniczych osadach już w czasach prehistorycznych. Obecnie uważana jest za gatunek kosmopolityczny – występuje na wszystkich kontynentach. Jej obecność została nawet potwierdzona na stacjach badawczych na Antarktydzie.

Mysz domowa żyje najczęściej w skupiskach ludzkich i na polach uprawnych. Latem występuje głównie wśród zbóż, sadów oraz ogrodów. Jesienią, gdy temperatury spadają, przenosi się do gospodarstw domowych – zamieszkuje nasze domy, stajnie, obory, piwnice. Osiedla się w przeróżnych zakamarkach pomieszczeń. Jest gatunkiem inwazyjnym, cechuje się dużą ekspansywnością, stanowiąc zagrożenie dla innych elementów ekosystemu. Dla człowieka jego obecność jest również dokuczliwa. Gryzoń odpowiada za zanieczyszczenie produktów spożywczych w magazynach, spiżarniach czy piwnicach. Jest bardzo zwinna, potrafi prześlizgnąć się przez szczelinę wielkości 0,6 cm. Potrafi skakać w pionie na wysokość nawet 25 cm oraz wspinać się w pionie na wysokość 2 metrów.

Mysz charakteryzuje się opływowym kształtem, zwykle jednolitą barwą ciała, krótkimi kończynami , oczami rozstawionymi po bokach oraz dużymi zaokrąglonymi oczami. Jest gatunkiem wszystkożernym. Ma bardzo dobry słuch, komunikuje się z innymi osobnikami za pomocą ultradźwięków. Jak wiele innych gatunków gryzoni jest krótkowidzem, a dominującym zmysłem jest węch. Używają swoich wąsów do wyczuwania zmian temperatur oraz rozpoznawania faktury powierzchni, po której chodzą. Co ciekawe węch służy m.in. do odnajdywania partnerów, dlatego mysz pozbawiona tego zmysłu przestaje się rozmnażać (myszy przyciągają do siebie drugiego partnera przy pomocy feromonów).

Mysz w naturalnym środowisku ma wiele wrogów, wyżej stojących w łańcuchu pokarmowym drapieżników np. kotów, ptaków, węży, lisów czy dzikich psów. Dlatego na wolności żyje około 5 – 6 miesięcy, natomiast w warunkach hodowlanych nawet 2 lata. W rodzinach myszy domowej panuje hierarchia. Rodzinie przewodzi starszy i doświadczony samiec, który ma wyłączne prawo do zapładniania samic w czasie rui, dopóki nie zostanie zdetronizowany przez młodszego samca.

Myszy są zdolne do rozrodu już po dwóch miesiącach od urodzenia. Co trzy tygodnie są w stanie wydać na świat nawet tuzin potomstwa. W ciągu roku mogą wydać na świat ponad 100 potomstwa.

Mysz domowa to nocne zwierzę. Po zmroku wychodzi ze swojej kryjówki w poszukiwaniu pokarmu. Jest wszystkożernym ssakiem, najbardziej preferuje ziarna roślin i owoce, ale nie pogardzi mięsem czy nabiałem. Ciekawostką jest, myszy zjadają również swoje odchody, aby pozyskać składniki odżywcze wytwarzane przez bakterie znajdujące się w ich jelitach. Myszy żyją w rozbudowanych norach, które są utrzymywane w czystości. Mają wydzielone miejsce na jedzenie, spanie i toaletę.


JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ MYSZY?
Jeśli pragniemy skutecznie pozbyć się tych gryzoni, powinniśmy poznać ich zachowania, aby podjąć adekwatne działania, które będą zapobiegały przedostawaniu się myszy do naszych domów.

Myszy to zwierzęta bardzo ekspansywne. Każdego dnia zwiedzają nowe terytoria w poszukiwaniu jedzenia. Dlatego warto zablokować wszelkie możliwe drogi, którymi gryzonie mogą przedostać się do naszych domów. Powinniśmy uszczelnić wszelkie otwory np. silikonem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest trzymanie żywności w szczelnych, zamkniętych pojemnikach. Myszy jedzą kilkanaście razy dziennie. Zakładają swoje nory blisko źródeł pożywienia (zwykle w odległości kilku metrów). W nocy wychodzą na zewnątrz i kursują pomiędzy różnymi punktami z jedzeniem, pobierając z każdego z nich bardzo niewielką ilość 0,15 g. Myszom zęby rosną przez całe życie, dlatego aby zetrzeć je do odpowiedniego rozmiaru muszą nieustannie gryźć i żuć. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich układów elektrycznych.


Jak pozbyć się myszy - dobrzesprzatamy

CZY MYSZY SĄ GROŹNE DLA CZŁOWIEKA?
Pomijając względy estetyczne, nadjedzone jedzenie czy poobgryzane kable, nie powinniśmy bagatelizować faktu, że w naszym domu znajdują się myszy. Te gryzonie mogą przenosić ponad 200 różnych drobnoustrojów oraz pasożytów. Zanieczyszczają jedzenie oraz powierzchnie, po których chodzą swoimi odchodami. Wypróżniają się nawet 40 – 100 razy na dobę. Dlatego, gdy w naszych domach zagoszczą nowi lokatorzy, powinniśmy podjąć szybkie i skuteczne działania.


PUŁAPKA NA MYSZY
Chyba najpowszechniejszym sposobem walki z myszami jest zastosowanie pułapki. Tradycyjna łapka zwykle przytrzaskuje zwierzęciu kręgosłup, powodując szybką śmierć. Pułapkę umieszczamy w miejscu częstego przechodzenia gryzonia. Bardzo ważny jest sposób przymocowania przynęty. Jeśli źle to zrobimy, mysz zdejmie ją, ale nie złapie się w łapkę.

Innym rozwiązaniem jest zostawienie tzw. żywej łapki. Wewnątrz niej umieszczamy pachnącą przynętę, zwabiona mysz wchodzi do środka, pułapka się zamyka, nie uśmiercając zwierzątka, a my możemy np. wynieść ją do lasu.


ELEKTRYCZNE ODSTRASZACZE
Inną metodą płoszenia myszy jest zastosowanie tzw. elektrycznych odstraszaczy, które emitują ultradźwięki nieprzyjemne dla myszy, a niesłyszalne dla człowieka. Myszy mają bardzo czuły słuch i dźwięki o takiej częstotliwości są dla tych gryzoni nie do zniesienia przez dłuższy czas. Spłoszone opuszczają pomieszczenie, w którym jest odstraszacz. Najlepsze odstraszacze posiadają skomplikowane systemy zmiany sygnału ultradźwiękowego, tak aby mysz nie przyzwyczaiła się do działania urządzenia.


TRUTKA NA MYSZY
Do skutecznych sposobów radzenia sobie z gryzoniami jest trutka na myszy. Rozsypujemy ją pod meblami i w zakamarkach, w których zaobserwowaliśmy ślady szkodników. Można też zastosować tzw. karmniki deratyzacyjne, w których umieszczamy trutkę. Mają zabezpieczać substancje przed ludźmi, innymi zwierzętami czy deszczem lub wilgocią. Na rynku są dostępne trutki w formie granulek, zatrutego ziarna czy pasty. Skuteczna trutka oparta jest o działanie substancji przeciwzakrzepowych. Najczęściej używane są difenakum, bromadiolon i brodifakum. Za najskuteczniejszą uważana jest niebieska trutka z bridifakum.


NATURALNY WRÓG MYSZY – KOT
Nie można zapominać o naturalnym wrogu myszy, czyli kocie. Często już sama jego obecność i pozostawione przez niego zapachy sprawiają, że myszy ominą nasz dom.


WYPŁOSZYĆ MYSZY NATURALNIE? CZY TO MOŻLIWE?
Myszy mają bardzo czuły węch i nie lubią pewnych zapachów. Są to m.in.:

  • mięta
  • dziewanna
  • dziki rumianek
  • oleander
  • lakier do włosów
  • spleśniała cytryna
  • świeże liście pomidorów
  • kwiaty wrotyczu.

Jeśli znajdziemy gniazdo myszy możemy zaaplikować im szokującą terapię niechcianymi zapachami. Musimy jednak pamiętać, że wypłoszy to gryzonie na jakiś czas, ale nie usunie całkowicie z domu, więc nie możemy stosować tej metody samodzielnie.


DERATYZACJA
Czasami pułapki na myszy, odstraszacze czy specjalne trutki okazują się nieskuteczne, a my tracimy kontrolę nad stale rozwijającą się populacją myszy w naszym gospodarstwie domowym. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług firmy deratyzacyjnej. Deratyzacja polega na zwalczaniu gryzoni przy pomocy środków fizycznych i chemicznych. Usługi deratyzacyjne połączone są zazwyczaj z dezynfekcją lub dezynsekcją.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}