Ślimak - dobrzesprzatamy

Ślimaki

Spis treści

  1. Zagrożenia, które niosą ślimaki
  2. Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu
  3. Chemiczna walka ze ślimakami
  4. Ekipa od zwalczania szkodników

Ślimaki to jedne z najpopularniejszych szkodników, które pojawiają się w naszych ogrodach, atakując grządki i posadzone rośliny, a nawet w wilgotnych piwnicach, które są wygodnym miejscem do życia dla ślimaków nagich. Ich pozbycie się może sprawić niemało problemów, gdyż w ogrodach mają ciągły dostęp do pożywienia i jest to dla nich wygodne miejsce do życia. Z tego powodu z całą pewnością nie będą chciały się stamtąd samodzielnie wynieść i będzie trzeba im w tym pomóc.

Zagrożenia, które niosą ślimaki
Ślimaki w gruncie rzeczy pełnią ważną rolę w ekosystemie i są bardzo pożyteczne. Jednak w przypadku ogrodów i sadzonek nie są one chętnymi gośćmi i są uznawane za szkodniki, z powodu ich wyjadania, co powoduje obumieranie roślin. Większym zagrożeniem dla nich są ślimaki bez muszli, ponieważ te znacznie chętniej je atakują i niszczą, dlatego to na ich pozbyciu powinniśmy się w szczególności skupić, aby uratować jeszcze niewyniszczone sadzonki.


Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu
Zwalczanie ślimaków domowymi sposobami jest możliwe, jednak nie zawsze daje oczekiwane efekty, dlatego może się okazać, że potrzebne będą silniejsze środki chemiczne. Należy pamiętać, że limaki najlepiej czują się w wilgotnych oraz trudno dostępnych miejscach. W pierwszej kolejności zadbaj o to, by skosić trawę i pozbyć się chwastów z ogrodu, ponieważ ślimaki bardzo lubią się w niej ukrywać. Podobnie jest z wszelkimi deskami, kamieniami, większymi szczelinami, gdzie mogą się swobodnie ukryć przed zagrożeniem, dlatego należy pozbyć się ich w miarę możliwości. Następnie zajmij się wilgocią w swoim ogrodzie. Staraj się obniżyć ją w miarę możliwości, dzięki temu jest szansa, że jaja ślimaków zginą.
Ostatnim etapem jest zajęcie się grządkami – rozsypując wokół nich igły sosny, piasek, czy też trociny, utrudnisz dostęp ślimakom do Twoich roślin. Ślimaki również skutecznie odstrasza zapach narecznicy samczej (gatunek paproci), można wyłożyć jej liście między grządkami. Jednym ze skuteczniejszy oprysków, które można przygotować w domu z naturalnych produktów jest roztwór z papryczki rocznej, aby go przygotować zalej świeże owoce papryki wodą w proporcjach 1:10 i gotuj przez około godzinę. Po tym czasie odstaw roztwór na czas dwóch/trzech dni, a następnie przetrzyj paprykę na papkę i dokładnie przecedź roztwór. Jest już gotowy! Teraz wystarczy opryskać zaatakowane rośliny przygotowanym preparatem i powtarzać czynność, gdy tylko zobaczymy ślady działalności ślimaków na naszych grządkach.

Ślimak - dobrzesprzatamy

Chemiczna walka ze ślimakami
Może się niestety okazać, że domowe sposoby nie będą wystarczające i w przypadku dużej ilość ślimaków, zwłaszcza nagich konieczne będzie podjęcie walki chemicznej, na którą jednak należy uważać, by przez przypadek nie popalić roślin.
Rozsypanie wapna palonego między grządkami daje podobne efekty do trocin oraz suchego piasku, jednak stanowi jeszcze trudniejszą, niemal niemożliwą barierę do przejścia dla ślimaków. Minusem tej metody jest to, że pogoda nie może być deszczowa. Gdyż dają one efekty tylko w przypadku suchego klimatu, w innym wypadku rozsypane wapno czy też trociny mokną i nie stanowią dla ślimaka większej przeszkody w przedostaniu się na drugą stronę.
Z tego powodu często niezbędne jest sięgnięcie po preparaty ślimakobójcze, których na rynku jest spora ilość. Jest to najskuteczniejsza z metod, jednak również najmniej zdrowa, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego należy zwracać uwagę na naszych pupili, aby nie kręciły się w okolicy oprysków przez najbliższy czas, gdyż możemy doprowadzić do ich podtrucia.



Ekipa od zwalczania szkodników
W wyjątkowych sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc specjalistów. Gdy ilość ślimaków jest tak duża, że nie jesteśmy sobie z nimi poradzić żadnymi sposobami, nawet stosując opryski chemiczne, należy zainteresować się pomocą z zewnątrz. Korzystając z usług od zwalczania szkodników, decydujesz się na pewne pozbycie się ślimaków, dzięki odpowiednim preparatom, które są trudno dostępne na rynku, dla zwykłych ludzi. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu w połączeniu z preparatami chemicznymi odpowiednio wyszkolona ekipa nie będzie miała problemu z pozbyciem się niechcianych szkodników z Twojego ogródka w krótkim czasie.

Podsumowując, ślimaki nie zagrażają wprost dla człowieka i nie stanowią w żaden sposób zagrożenia jego zdrowiu, jednak potrafią skutecznie wyniszczyć nawet duże uprawy. Widząc pierwsze ślimaki, należy zacząć już myśleć o ich pozbyciu się, ponieważ jeżeli zdążą się one rozmnożyć, problem znacznie się nasili i ich pozbycie może się okazać wtedy niewykonalne. Rozpocznij próby pozbycia się ślimaków za pomocą prostych domowych sposobów, są one najbezpieczniejsze i bardzo prawdopodobnie, że przyniosą oczekiwane efekty.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}