wyciąganie kleszcza z psa - dobrzesprzatamy

JAK USUNĄĆ PSU KLESZCZA?

Spis treści

  1. Jak prawidłowo wyciągnąć psu klezcza?
  2. Jak w sposób bezpieczny usunąć psu kleszcza?
  3. Jak chronić psa przed ugryzieniem przez kleszcza?

JAK PRAWIDŁOWO WYCIĄGNĄĆ PSU KLESZCZA?
Kleszcze nie tylko stanowią zagrożenie dla ludzi, ale także dla naszych pupili. Zmiany klimatyczne powodują, że zagrożenie kleszczami stale narasta. Ostatnimi laty zimy nie należą do najostrzejszych, dlatego coraz większa liczba tych owadów pojawia się w marcu wraz z początkiem wiosny. Co więcej, powinniśmy zabezpieczać siebie i swoje zwierzaki przed kleszczami cały rok, gdyż istnieje możliwość, że podczas łagodnej zimy czy jesieni zostaniemy przez nie ugryzieni.

Kleszcze są groźne dla człowieka, gdyż są wektorami takich chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Również dla naszych zwierzaków stanowią zagrożenie. Są wektorami groźnej dla psów babeszjozy. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Babesia. Pasożyt wnika do organizmu zwierzęcia wraz z śliną komara i atakuje czerwone krwinki psa. Może to doprowadzić do zagrażającej życiu anemii.
Babeszjoza to choroba podstępna, o mało charakterystycznych objawach i trudna do rozpoznania. Powinny nas zaniepokoić takie objawy u psiaka, jak:

  • nadmierna senność, ospałość, przygnębienie zwierzaka
  • gorączka, bóle mięśni
  • wymioty, biegunka
  • ciemny lub czerwony mocz.
Inną chorobą, którą może zarazić się nasz pupil od kleszcza jest erlichioza wywoływana przez Gram ujemne riketsje Ehrlichia canis, E. risticii oraz E. Chaffeensis. Może dawać takie objawy jak brak apetytu, senność, gorączka, wymioty. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków.
Kolejną chorobą, która może dopaść zwierzęta jest bartoneloza, wywoływana przez bakterie Bartonella. Zwykle przebiega bezobjawowo, ale w ciężkich przypadkach może dawać takie symptomy jak zapalenie mięśnia sercowego.


JAK W SPOSÓB BEZPIECZNY USUNĄĆ PSU KLESZCZA?
Usuwanie kleszcza psu jest podobne jak w przypadku ludzi. Jeśli zauważymy po przyjściu ze spaceru po parku czy lesie na skórze naszego pupila kleszcza, należy go usunąć pęsetą. Należy chwycić pewnym ruchem pajęczaka jak najbliżej skóry psa i pociągnąć wykręcając nadgarstek. Następnie sprawdzamy, czy kleszcz został usunięty w całości. Jeśli tak się nie stało nie próbujmy usunąć resztek kleszcza, tylko odkaźmy ranę i obserwujmy czy w jej okolicy nie pojawiają się niepokojące zmiany. W aptece dostępne są również specjalne strzykawki, które wytwarzają podciśnienie i zasysają kleszcza.
Jeśli obawiamy się samodzielnie usunąć kleszcza naszemu pupilowi, udajmy się do weterynarza, który wykona to w sposób profesjonalny i bezpieczny.
Nie wolno podczas ekstrakcji kleszcza wykonywać takich czynności jak: smarowanie pasożyta masłem, benzyną itp. Zakazane jest również zdrapywanie i wyciskanie kleszcza. Takie czynności rozdrażniają tylko owada i sprawiają, że wpuszcza do rany jeszcze więcej swojej śliny zawierającej chorobotwórcze drobnoustroje.


kleszcz pies - dobrzesprzatamy

JAK CHRONIĆ PSA PRZED UGRYZIENIEM PRZEZ KLESZCZA?
Musimy mieć świadomość, że należy chronić naszego psa przed kleszczami przez cały rok. Kleszcze mogą wywołać wiele poważnych chorób, które były wymienione wyżej. Szczególnie groźna jest babeszjoza, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Dlatego musimy pamiętać, aby po spacerze z psem obejrzeć jego sierść w poszukiwaniu tego owada. Oglądajmy szczególnie okolice, gdzie skóra jest cieńsza, gdyż tam łatwiej jest wczepić się pasożytowi w skórę. Będą to takie okolice, jak pomiędzy palcami, pod obrożą, pod ogonem, pod pachami czy wokół uszu.
Inną istotną kwestią jest to, że pies może nabyć kleszcza nie tylko podczas spaceru w lesie, ale także na terenach miejskich. Parki, ogrody, skwery i inne miejsca zadrzewione lub z wysokimi trawami to idealne warunki do bytowania kleszczy. Dlatego tak ważne jest, aby chronić zwierzę przed ugryzieniem i stosować środki ochronne przed każdym wyjściem. Możemy używać różnego rodzaju sprayów, proszków, preparatów typu spot on odstraszających pasożyty zewnętrzne. Na rynku są dostępne specjalne obroże, które mają za zadanie nie dopuścić do ukąszenia.



{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}