Komar tygrysi

GROŹNY KOMAR TYGRYSI JUŻ W EUROPIE

Spis treści

  1. Charakterystyka komara tygrysiego
  2. Skąd wzięły się w Europie?
  3. Zagrożenia
  4. Jak chronić się przed komarami tygrysimi?

Komary tygrysie są znacznie groźniejsze od naszych rodzimych gatunków – komara widliszka oraz komara brzęczącego. Choć na razie nie potwierdzono oficjalnie, aby ten gatunek dotarł do Polski, ale widziano go u naszych sąsiadów w Niemczech i Czechach.

Komar tygrysi z uwagi na swoje pochodzenie jest nazywany także komarem azjatyckim. Należy do liczącej około 4 tys. gatunków rodziny komarowatych. Jest jednym z najpowszechniej występujących gatunków komarów w Azji Południowo- Wschodniej oraz na Wyspach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Swoją nazwę zawdzięcza obecności srebrnobiałych pasów na powierzchni.

Komar tygrysi po raz pierwszy w Europie pojawił się w 1975 r. i systematycznie przemieszcza się na północ oraz zachód kontynentu. Do Europy dotarł prawdopodobnie za sprawą człowieka, a mianowicie został przetransportowany w zużytych oponach samochodowych, które były przewożone z Azji. W zagłębieniach opon zalegała woda, w związku z czym komary miały idealne warunki do rozmnażania się. Komary tygrysie mogą przemieszczać się również po całym świecie wraz z transportowanymi roślinami tropikalnymi w wilgotnym podłożu. Najnowsze dane wskazują, że jest już obecny w krajach sąsiadujących z Polską, jak Czechy czy Niemcy. Tempo z jakim rozprzestrzenia się ten owad sugeruje, że i w naszym kraju niedługo się pojawi.


CHARAKTERYSTYKA KOMARA TYGRYSIEGO
Komar tygrysi w zależności od warunków osiąga od 2 mm do 10 mm długości. Największą aktywność wykazuje wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Samica komara azjatyckiego przekłuwa skórę ofiary swoim aparatem kłująco – ssącym i żywi się krwią. Samce mają mniejsze rozmiary o około 1/5, nie żywią się krwią zwierząt czy ludzi, tylko mają aparat gębowy przystosowany do pobierania pokarmu roślinnego. Samicom krew jest potrzebna do rozwoju larw. Do człowieka przyciąga je zawarty w pocie np. kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe oraz dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Ponadto zwabia je ciepłota ciała człowieka, dlatego bardziej narażeni na ugryzienia komara są młodzi mężczyźni czy kobiety podczas owulacji.

Komar ma aparat gębowy idealnie przystosowany do nakłucia skóry oraz wysysania krwi. Ostro zakończona trąbka przekłuwa naczynie krwionośne i wysysa krew. Po przecięciu skóry do rany zostają wprowadzone substancje hamujące krzepnięcie krwi oraz rozszerzające naczynia krwionośne. W dodatku komarzyce podczas ugryzienia wydzielają feromony, które przyciągają inne komary. Co ciekawe komarzyce posiadają zdolność separacji czerwonych krwinek od reszty składników krwi, które usuwają przez odwłok. Dzięki takiej umiejętności za jednym razem mogą wyssać nawet 10 razy więcej krwi.

Samice komara tygrysiego składają na powierzchni wody pojedyncze, owalnego kształtu jaja o wielkości około 0,5 mm. Z jaj rozwijają się larwy. W zależności od temperatury trwa to od 5 do 10 dni. Następnie z larw powstają poczwarki, które przed przeobrażeniem w osobniki dorosłe pozostają w tym stanie około 2 dni. W naszym klimacie umiarkowanym jaja komarów zimują. Są w stanie przetrwać nawet rok czasu w warunkach bez dostępu do wody i dokończyć swoje przeobrażenie, gdy takowa znów pojawi się.


SKĄD WZIĘŁY SIĘ W EUROPIE?
Jak było wspomniane wyżej, komary tygrysie pierwotnie zamieszkiwały tereny Azji Południowo – Wschodniej oraz Wyspy Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, od Madagaskaru po Japonię. Z transportowanymi oponami i roślinami zawleczono je na inne kontynenty i obecnie jest niemal gatunkiem kosmopolitycznym. Obecnie jest spotykany w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej , Australii. W Europie po raz pierwszy pojawił się w 1975 roku. Stabilne populacje opisano m.in. we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Chorwacji czy Holandii. Komara azjatyckiego widziano także u naszych sąsiadów w Niemczech i Czechach, ale prawdopodobnie nie zaaklimatyzował się tam na stałe.

Komary tygrysie preferują wilgotne i zakrzewione tereny. Gustują głównie w krzewach blisko ziemi. Do rozrodu potrzebują środowiska wodnego. Wybierają małe, stojące zbiorniki wodne, najlepiej otoczone gęstą roślinnością, ale mogą rozwijać się w każdym zbiorniku wodnym, również tym sztucznym np. w poidłach dla ptaków, pojemnikach na kwiaty czy choćby w oponach zawierających wodę.


ZAGROŻENIA
Komary tygrysie stanowią zagrożenie dla ludzi, gdyż są wektorem, czyli nosicielem groźnych dla naszego zdrowia i życia chorób. Przenoszą ponad 20 arbowirusów oraz takie tropikalne choroby jak: • denga – początek gorączki denga jest ostry z bólami głowy, mięśni oraz stawów z towarzyszącą gorączką. Po 2 – 4 dniach gorączka spada, a po kilkunastu godzinach pojawia się drugi rzut podwyższonej temperatury, trwający 1 – 2 dni. Pojawia się plamisto – grudkowa wysypka, która początkowo obejmuje grzbiety rąk i stóp, stopniowo rozszerzając się na kończyny i tułów. • końskie zapalenie mózgu – początkowo objawia się bólami głowy, gorączką, osłabieniem, nudnościami oraz wymiotami. Po kilku dniach dołączają się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego np. zaburzenia świadomości, senność, śpiączka, drgawki oraz objawy porażenia nerwów czaszkowych. • żółta febra – inaczej żółta gorączka. Typowe objawy to: bóle głowy, gorączka, dreszcze, nudności, zażółcenie skóry oraz zaczerwienienie spojówek. Może przebiegać bezobjawowo. W ciężki przypadkach prowadzi do niewydolności wątroby lub nerek. • gorączka Zachodniego Nilu – typowo objawia się trwającą 3 – 6 dni gorączką z towarzyszącym bólem głowy, osłabieniem, wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych. W niewielkim procencie przypadków przebieg choroby jest znacznie cięższy z zapaleniem opon – mózgowo rdzeniowych lub zapaleniem mózgu. • japońskie zapalenie mózgu – zwykle ma przebieg bezobjawowy lub z łagodnymi objawami grypopodobnymi. U około 1% obserwowana jest postać ciężka z objawami ze strony układu nerwowego (zapalenie mózgu, objawy oponowe, niedowłady, zaburzenia świadomości). • gorączka Zika – u większości ludzi zakażenie przebiega bezobjawowo. Ukąszenie przez komara zawierającego wirus Zika ciężarnej kobiety, może wywołać u płodu małogłowie. • gorączka Chikungunya  - charakterystyczne objawy to wysoka gorączka dochodząca do 39 st. C, światłowstręt, bóle głowy, zapalenie spojówek, wysypka, silne bóle stawów. W drugim etapie choroby dochodzi do przewlekłego uszkodzenia wielostawowego.


Jak chronić się przed komarami tygrysimi?
Ze względu na zagrożenie dla naszego zdrowia, jakie niesie za sobą ukąszenie przez komara tygrysiego, najistotniejsze jest zapobieganie ugryzieniom przez te owady. Wyjeżdżając do krajów ich występowania, powinniśmy nosić odzież zakrywającą jak największą powierzchnię naszego ciała oraz unikać zbiorników wodnych. Dobrym pomysłem jest stosowanie tzw. repelentów, czyli środków odstraszających komary.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}