Mandarotoksyna
Vespa mandarina to jeden z dwóch gatunków szerszenia azjatyckiego występujący powszechnie we wschodniej Rosji, Azji Południowo-Wschodniej oraz prowadzący inwazję na innych kontynentach kuli ziemskiej. Jest największym reprezentantem szerszeni na świecie.
Gatunek Vespa madarina jest agresywniejszy niż inne osowate. Użądlenie może być zabójcze nawet dla osoby bez alergii na te owady. Dzieje się to za sprawą silnej neurotoksyny zwanej od gatunku szerszenia mandarotoksyną. Jest to peptyd o wielkości 20 kDa wydzielany w dużej ilości wraz z jadem szerszenia. Duże dawki toksyny, które dostają się do organizmu człowieka w wyniku kilku użądleń, indukują skurcze, zwężenie dróg oddechowych, osłabienie mięśni oraz śmierć. Potencjalizujące działanie jadu szerszenia azjatyckiego posiada peptyd o nazwie mastoparan, który powoduje śmierć komórki na drodze różnych reakcji biochemicznych( np. blokada syntezy ATP będącego niezbędnym nośnikiem energii dla komórki czy zaburzenia w gospodarce jonami wapnia).Podczas użądlenia wydzielane są feromony, mające przyciągać inne szerszenie, które zwabione przez towarzyszy również żądlą ofiarę. Badania pokazują, że liczba użądleń przez szerszenia azjatyckiego koreluje z ciężkością stanu pacjenta. U osób, które zmarły podczas ataku tych owadów, średnia użądleń wynosiła aż 59.
Szerszenie azjatyckie dysponują groźną bronią, jaką jest mandarotoksyna oraz inne silne toksyny. Te największe z szerszeni prowadzą ekspansję na coraz to nowsze obszary, tym samym będąc coraz groźniejszymi dla ludzi. Użądlenie przez Vespa mandarina może być śmiertelne w skutkach nawet dla nieuczulonych na jad owadów osób za sprawą tej silnej neurotoksyny.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}