Pluskwa domowa
Spis treści
- Wstęp
- CZYM JEST PLUSKWA DOMOWA?
- GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ PLUSKWĘ?
- AKTYWNOŚĆ PLUSKWY
- OBJAWY UGRYZIENIA PRZEZ PLUSKWĘ
- KONSEKWENCJE UGRYZIENIA PRZEZ PLUSKWY
- JAK SIĘ PRZENOSZĄ PLUSKWY?
- OZNAKI WYSTĘPOWANIA PLUSKIEW
- JAK ZWALCZYĆ PLUSKWY?
- PODSUMOWANIE
Czym jest pluskwa domowa?
Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa (ang. bed bug) to potoczna nazwa pasożyta z rodziny Cimicidae rząd Hemiptera. Wyróżniamy ponad 90 gatunków z rodziny Cimicidae, jednak tylko nieliczne pasożytują na człowieku, spośród nich wyróżnia się dwa główne gatunki C. lecutralius oraz tropikalny C. hemipterus. W Polsce dominującym gatunkiem jest C. hemipterus., który potocznie jest właśnie nazywany pluskwą domową. Pasożyt ten jest hemofagiem, co oznacza, że żywi się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym człowieka.
Dorosła postać pluskwy jest niewielka. Ma około 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Wyróżniamy 5 stadiów rozwojowych pluskwy. Osobniki młodsze przypominają wyglądem miniaturowe wersje postaci dorosłych. Różni je zabarwienie. Samica po zapłodnieniu przez samca składa około 2-10 jaj dziennie. Po 10 dniach z jaja wylęga się larwa. W ciągu swojego całego życia samica potrafi złożyć od 100 do 500 jaj. Cykl rozwojowy pluskwy trwa w sprzyjających warunkach (temperatura pokojowa oraz dostęp do pożywienia, czyli krwi) 6-11 tygodni. Postać larwalna do przekształcenia w imago, czyli postać dorosłą musi odżywiać się krwią. Natomiast dorosła pluskwa jest bardziej odporna na brak pożywienia i może przeżyć bez niego nawet 500 dni.
Gdzie można spotkać pluskwę?
Jak angielska nazwa wskazuje (bed bug), pluskwę najczęściej możemy spotkać w łóżku. Zwykle przebywa na szwach i suwakach materacy, pod łóżkami w okolicy wezgłowia . Możemy ją znaleźć w meblach tapicerowanych, pod tapetą, boazerią, listwą podłogową, na żaluzjach, zasłonach, framugach drzwi, gniazdkach elektrycznych i w wielu innych miejscach domu.Aktywność pluskwy
Pluskwa jest przyciągana do swojego żywiciela przez jego ciepłotę ciała, wydychany wraz z powietrzem dwutlenek węgla oraz inne substancje wydzielane przez skórę. Ich największa aktywność przypada w nocy, między 1 a 5 rano. Po posiłku wracają do swoich kryjówek „po szlaku” za pomocą wydzielonych wcześniej feromonów. Pluskwa domowa preferuje jako żywiciela człowieka, ale może również bytować na zwierzętach domowych, takich jak psy i koty. Nie posiada zdolności latania czy skakania.Objawy ugryzienia przez pluskwę
Jak było wyżej wspomniane, pluskwa pasożytuje na człowieku w nocy. Ugryzienie przez pluskwę jest najczęściej bezbolesne z powodu wypuszczanych do ranki z gruczołów ślinowych substancji znieczulających, które do tej pory nie zostały zidentyfikowane. Zwykle pluskwa kłuje kilkakrotnie. Jedno ukłucie trwa średnio 3-5 min. Pasożyt kąsa najczęściej w części ciała, które są odsłonięte podczas snu, zwykle są to okolice twarzy, szyi, rąk i nóg. Swędzące zmiany skórne pojawiają się na ogół po 24-48 godz. Potrafią nawet swędzić kilka razy bardziej niż po ugryzieniu przez komara. Ugryzienia pluskwy mają zwykle postać czerwonych plamek, następnie grudek lub bąbli z często obecnym w środku ciemnym punkcikiem, który jest miejscem ugryzienia. Charakterystyczne dla pluskwy jest występowanie obok siebie ugryzień w liniach po trzy (po angielsku nazywane od nazw posiłków breakfast, lunch i dinner). Czasami, gdy liczba ugryzień jest duża zmiany mogą się zlewać przybierając postać uogólnionej wysypki. Ze względu na świąd skóry, który towarzyszy ugryzieniom, dochodzi do drapania powstałych zmian skórnych. Jest to niebezpieczne, gdyż może powodować nadkażenia bakteryjne np. zakażenia groźnym gronkowcem złocistym.Konsekwencje ugryzienia przez pluskwy
Pluskwy podejrzewa się o przenoszenie ok. 40 patogenów, jednak do tej pory te doniesienia nie potwierdziły się. Przy licznych pogryzieniach może pojawić się ogólnoustrojowa reakcja organizmu w postaci podwyższonej temperatury oraz uczucia rozbicia. Zdarza się, że rozdrapywane wykwity ulegają wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Czasami lekarze obserwują u pacjentów urazy psychiczne. Takim osobom wydaje się, że pasożyty ciągle znajdują się na ich ciele.Jak się przenoszą pluskwy?
Pluskwy przynosimy najczęściej z miejsc, w których występuje duże skupisko ludzi. Możemy przywlec te pasożyty z hotelu, w którym spaliśmy na wyjeździe i nie ma znaczenia tutaj ilość gwiazdek, które posiada placówka. Innymi przykładami to pociąg, szpital, akademik, kino teatr i wiele, wiele innych, gdzie znajduje się dużo ludzi. Pluskwy mogą przybyć do naszego domu wraz z używanymi meblami czy ubraniami, które kupiliśmy. Problem z pluskwami dotyczy najczęściej blokowisk. Pluskwy łatwo przemieszczają się między mieszkaniami, przechodząc wentylacją czy po rurach. W takim wypadku istotna jest dezynfekcja całego bloku, gdyż problem może za jakiś czas powrócić.Oznaki występowania pluskiew
Jeśli podejrzewamy obecność tych pasożytów w naszym domu powinniśmy sprawdzić materace, sofy, fotele, zagłówki, szczeliny w łóżku i obrazy oraz firany, wszelkie pęknięcia i ubytki w ścianie. Oznaką występowania pluskiew jest obecność mikroskopijnych wylinek i odchodów. Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu kolendry lub gnijących malin.Jak zwalczyć pluskwy?
Profilaktycznie należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca. Dodatkowo dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Pluskwy można zwalczać różnymi metodami. Wyróżniamy metody chemiczne i fizyczne. Do metod chemicznych należą m.in.:- zamgławianie termiczne oraz ultraobjętościowe tzw. ULV (jest to popularna metoda wykorzystująca zamgławiacz ULV, który jest generatorem „zimnej mgły” wytwarzającej mikroskopijne krople o wielkości 20 mikronów, dzięki czemu preparat dociera do każdych zakamarków)
- opylanie powierzchni środkami pylistymi
- metoda oprysku
- odymianie świecami dymnymi z insektycydem.
- wymrażanie pasożytów suchym lodem do temperatury -78st. C (polega na zastosowaniu urządzenia generującego suchy lód o temperaturze -78st. C, metoda pomimo swoich zalet, posiada jednak jedną istotną wadę, może być nieskuteczna, gdy pluskwy znajdują się w naszym domu np. pod parkietem lub innym trudno dostępnym miejscu, co zdarza się często, wtedy w tych miejscach nie będzie możliwe osiągnięcie pożądanej temperatury -78St. C i nie zdołamy usunąć kryjących się tam pluskiew i ich larw, a problem na pewno powróci)
- ogrzewanie pomieszczeń do temperatury powyżej 65st. C
- miejscowe ogrzewanie parą wodną z wykorzystaniem steamerów parowych.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}