KARACZANY – SKĄD SIĘ BIORĄ W NASZYCH DOMACH I JAK SKUTECZNIE JE ZWALCZAĆ?
Spis treści
Karaczan prusak, inaczej zwany francuzem lub karakonem należy do gatunku Blattella germanica opisany już w 1767 roku przez Karola Linneusza. Jest prawie trzykrotnie mniejszy od karalucha, a jego długość waha się od 10 do 15 mm. Posiada brązowożółte ubarwienie z dwoma ciemniejszymi pręgami w przednim segmencie ciała. Samice są trochę większe od samców. Karaczany potrafią bardzo dobrze wspinać się, natomiast nie potrafią aktywnie latać, a skrzydła służą im tylko wyłącznie do szybowania podczas spadania z wysokości. Są aktywne cały rok, głównie nocą, bardzo zwinne i potrafią szybko biegać.
Samica składa jaja do kokona. Może wytworzyć 3 – 4 kokony, a w każdym z nich znajduje się 40 – 50 jajeczek. Samica nosi kokon 4 tygodnie. Larwy rozwijają się 6 miesięcy. Są białe i przypominają kształtem dorosłe osobniki. Rozwój owadów uzależniony jest od temperatury i poniżej 10 st. C ustaje.
Karaczan prusak występuje wszędzie tam gdzie znajduje się człowiek. W obszarach tropikalnych występuje również na terenach, gdzie nie ma człowieka. Ze względu na wzrastający poziom higieny, gatunek ten niegdyś bardzo często spotykany, obecnie coraz rzadszy.
Karaczany są bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Najchętniej zamieszkują magazyny, lokale gastronomiczne, piekarnie, szpitale, kuchnie i inne ogrzewane pomieszczenia. Ich pokarmem są resztki jedzenia. Żywią się m.in. pieczywem, mąką, ziemniakami, marchewką, owocami, cukrem, ale nie pogardzą także np. papierem, watą czy kałem. Szczególnie gustują w pokarmach z dużą zawartością wody. W swojej diecie potrzebują składników bogatych w białko, więc gdy nie ma takowych w pobliżu, są w stanie nawet zjeść swoich pobratymców. Co ciekawe bez jedzenia mogą przetrwać nawet 40 dni.
Prowadzą nocny tryb życia, a w dzień skrywają się w szczelinach, szparach pod podłogami, pod boazerią, pod zlewozmywakami, umywalkami, wannami czy w szafach. W naszych domach lub mieszkaniach najchętniej zasiedlają wilgotne kuchnie i łazienki, w których mają dostęp do pokarmu i wody. Zauważone szybko uciekają do swoich kryjówek. Karaczany do domu często wnosimy sami, przynosząc je w torbach, plecakach, czy na odzieży. Mogą również przywędrować od naszych sąsiadów.
Prusaki są szkodliwe dla człowieka, gdyż przenoszą różnego rodzaju grzyby, pleśnie, wirusy, pierwotniaki i około 40 różnych gatunków bakterii. Ponadto zanieczyszczają produkty spożywcze swoimi odchodami, wylinkami, powodując ich gnicie. Karaczany są wektorami groźnych chorób takich jak cholera, tyfus, czerwonka, tężec, gruźlica. Owady mogą powodować alergię, zwłaszcza u dzieci, gdyż przenoszą alergeny. Często występują w szpitalach, uczestnicząc w rozprzestrzenianiu się zakażeń wewnątrzszpitalnych.
W internecie znajduje się wiele domowych porad, jak walczyć z tymi szkodnikami. Oto kilka z nich:
- zmywanie podłogi wodą z amoniakiem
- nasączanie szmatek piwem i położenie ich w miejscach występowania prusaków, aby zwabić owady
- rozsypywanie po podłodze proszku do pieczenia z cukrem.
Niestety takie sposoby są często nieskuteczne, a nawet jeśli to tylko miejscowo. Nie będziemy w stanie zniszczyć całej populacji karaczanów, gdyż nie dotrzemy do szczelin, zakamarków, w których posiadają gniazda. Skutkiem tego będzie, że usuniemy część populacji, a z larw, które przetrwają, rozwiną się kolejne dorosłe osobniki.
W sklepach są dostępne różnego rodzaju preparaty na prusaki w formie sprayów, lepów, kostek i innych. Niestety populacje owadów szybko uodparniają się na nie. Czasami jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług firmy dezynfekcyjnej oraz użycie silnych środków owadobójczych. Stosuje się podobne metody jak w przypadku innych insektów. Są to m.in.
- zamgławianie termiczne
- zamgławianie ultraobjętościowe tzw. ULV jest to metoda wykorzystująca zamgławiacz ULV, który jest generatorem „zimnej mgły” wytwarzającej mikroskopijne krople o wielkości 20 mikronów, dzięki czemu preparat dociera do każdych zakamarków.
- metoda oprysków
- metoda opryskiwania środkami pylistymi.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}