ukąszenie przez kleszcza - dobrzsprzatmy

UKĄSZENIE PRZEZ ZARAŻONEGO KLESZCZA?

Spis treści

  1. Jak chronić się przed ugryzieniem przez kleszcza?
  2. Co zrobić jeśli zauważymy na swoim ciele kleszcza?
  3. Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Nadeszła wiosna, a my coraz chętniej chcemy zażyć świeżego powietrza i spędzać czas na łonie natury. Pamiętajmy jednak, że o tej porze roku bardzo łatwo natknąć się na kleszcze nie tylko w lesie, ale także w parkach, łąkach, a także na obrzeżach lasów porastających przez wysokie trawy, które są idealnym miejscem do bytowania tych owadów. Ukąszenie przez kleszcza może być groźne dla naszego zdrowia. Nie każde spotkanie z kleszczem może zakończyć się boreliozą lub inną odkleszczową chorobą, ale warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

W Polsce ryzyko zarażenia krętkiem jest największe w północno – wschodniej oraz południowej części kraju i dotyczy województw: warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Szacuje się, że nawet 50 % kleszczy w kraju może być nosicielem krętka Borelia wywołującego najbardziej znaną chorobę odkleszczową, czyli boreliozę.


JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED UGRYZIENIEM PRZEZ KLESZCZA?
Najistotniejszym czynnikiem chroniącym nas przed ugryzieniem przez kleszcza jest odpowiednia profilaktyka, czyli zapobieganie ugryzieniom. Kluczowe jest zakładanie odpowiedniego ubrania przed wyjściem do lasu: spodnie z długimi nogawkami, bluzki z długimi rękawami, skarpety, zakryte buty z wysoką cholewką oraz nakrycie głowy. Warto również, aby nasze ubrania były w jasnych kolorach, co ułatwi dostrzeżenie owada na naszym ciele. Przed pójściem do lasu należy zastosować środki odstraszające kleszcze, tzw. repelenty. Po przyjściu z terenów łąkowo – leśnych zawsze obejrzyjmy swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy, szczególnie okolice ciepłe i wilgotne takie jak pachy, pachwiny, okolice fałdów, okolice za uszami. Nie należy zapominać o skórze głowy, warto wyczesać włosy gęstym grzebieniem. Natomiast jeśli podczas oględzin ciała zauważymy na skórze kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Krętki boreliozy wnikają do ludzkich tkanek po około 24 godzinach od zarażenia, więc jeśli do tego czasu usuniemy kleszcza, znacznie zmniejszamy ryzyko zakażenia.



CO ZROBIĆ JEŚLI ZAUWAŻYMY NA SWOIM CIELE KLESZCZA?
Jeśli nie uda nam się ustrzec przed ugryzieniem przez kleszcza po przyjściu ze spaceru, nie należy panikować tylko po prostu go usunąć. Do tego celu najlepiej posłuży pęseta. Chwytamy delikatnie kleszcza blisko skóry i wyciągamy zdecydowanym ruchem obrotowym. Następnie odkażamy skórę środkiem dezynfekującym. Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać, wyciskać, smarować kleszcza masłem, benzyną, ani innymi środkami. Przez kolejne 30 dni należy obserwować skórę po ugryzieniu oraz zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Jeśli pojawi się gorączka, bóle głowy, ból mięśni czy rumień, należy skonsultować się z lekarzem.

W razie podejrzenia zakażenia krętkiem Borrelia wywołującym boreliozę, lekarz zleca test serologiczny metodą ELISA. Jeśli wynik testu jest dodatni lub wątpliwy, robi się drugi test, ale tym razem metodą Western Blot. Badaniom molekularnym można poddać również samego kleszcza.



JAKIE CHOROBY PRZENOSZĄ KLESZCZE?
Najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Wywoływana jest przez krętka Borrelia. Pierwsze objawy pojawiają się po około 1 – 3 tygodniach po ugryzieniu przez kleszcza. Najbardziej patognomonicznym objawem jest tzw. rumień wędrujący. Początkowo przybiera kształt rumieniowej grudki, która stopniowo powiększa się ku obwodowi, tworząc przejaśnienie w środku. Mogą pojawić się także objawy grypopodobne, jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni. Leczenie polega na antybiotykoterapii. Nieleczona borelioza doprowadza do objawów ze strony narządów. Pojawia się m.in. zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, objawy ze strony układu nerwowego (tzw. neuroborelioza) w postaci niedowładów i porażeń nerwów czaszkowych, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych czy zapalenia korzeni nerwowych.

Inną groźną chorobą wywołaną przez te owady jest kleszczowe zapalenie mózgu. Powodowana jest przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu. W Polsce wirus występuje głównie w północno – wschodniej części kraju. Liczbę zachorowań szacuje się na 150 – 250 rocznie, a na świecie te liczby wynoszą 10 tys. Początek choroby jest nagły. Po około 7 – 14 dniach od ukąszenia pojawiają się objawy grypopodobne, aa następnie rozwijają się objawy ze strony układu nerwowego (zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie móżdżku). Nie ma przyczynowego leczenia choroby, natomiast posiadamy profilaktykę pierwotną w formie szczepień. Szczepienia są szczególnie zalecane osobom aktywnie spędzającym czas na świeżym powietrzu, pracownikom leśnym, rolnikom, osobom przebywającym na terenach endemicznego występowania kleszczowego zapalenia mózgu.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}