Mole odzieżowe - dobrzesprzatamy

MOLE ODZIEŻOWE

Spis treści

  1. Mole odzieżowe a mole spożywcze
  2. Larwy moli odzieżowych
  3. Cykl życia moli odzieżowych
  4. Jak mole dostają się do naszych domów?
  5. Co jedzą mole odzieżowe?
  6. Jak walczyć z molami ubraniowymi??
  7. Środki chemiczne zwalczające mole

Mole odzieżowe, kiedy już pojawią się w naszych domach, bardzo trudno jest się ich pozbyć. Jednak można z nimi skutecznie walczyć. Jakie są zatem sposoby walki z tymi szkodnikami?
Mól włosienniczek, nazywany potocznie molem ubraniowym lub molem odzieżowym to mały motyl prowadzący nocny tryb życia. Należy do rodziny molowatych (Tineidae). Najbardziej znanymi przedstawicielami rodziny molowatych są mól spożywczy oraz mól odzieżowy, ale do tej grupy należy aż około 3000 gatunków.

Mole ubraniowe to małej lub średniej wielkości ćmy preferujące nocny tryb życia. W przeciwieństwie do moli spożywczych są szkodnikami, które żerują w tkaninach pochodzenia zwierzęcego np. futrach, wełnie, kaszmirze, dlatego możemy je spotkać w naszych szafach.
Osobniki dorosłe posiadają smukłe, pokryte „włoskami” ciało koloru żółtobrązowego lub słomkowego. Są nieco mniejsze od moli spożywczych, ich długość ciała wynosi 6 – 11 mm, a rozpiętość skrzydeł 11 mm. Charakterystyczną cechą są dachówkowato ułożone skrzydła podczas spoczynku. Co ciekawe mole odzieżowe nie posiadają wykształconego otworu gębowego, więc nie są w stanie pobierać pokarmu. Żyją około miesiąca i umierają po złożeniu jaj.


MOLE ODZIEŻOWE A MOLE SPOŻYWCZE
Wiele osób ma problem z rozróżnieniem tych dwóch gatunków ćmy. Jak zatem odróżnić mola spożywczego od mola ubraniowego? Ten pierwszy ma kolor brązowoszary, jest nieco większy od mola ubraniowego, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 14 – 18 mm. Mole odzieżowe są mniejsze (ich rozpiętość skrzydeł wynosi 11 mm). Są najbardziej uciążliwe w okresie letnim, od maja do września, w przeciwieństwie do moli spożywczych, które utrudniają nam życie przez cały rok.


LARWY MOLI ODZIEŻOWYCH
Larwa mola ubraniowego, tak jak w przypadku mola spożywczego, ma postać gąsienicy. Jest długości około 11 mm, koloru żółtego z brązową lub czarną głową. Żywi się tkaninami wełnianymi, futrami czy dywanami. W środowisku zewnętrznym można je spotkać w gniazdach ptaków lub ssaków, gdzie żywią się piórami lub sierścią.


CYKL ŻYCIA MOLI ODZIEŻOWYCH
Samica składa od 30 do 200 jaj na materiałach będących pożywieniem dla larw. W sprzyjających warunkach po 4 – 10 dniach (w niskiej temperaturze po 3 tygodniach) z jaj wykluwają się gąsienice. Stadium larwalne trwa od 35 dni do 2 lat. Przepoczwarzanie się trwa średnio 8–10 dni w lecie i 3–4 tygodnie w zimie. Dorosłe osobniki nie posiadają aparatu gębowego i nie odżywiają się, żyją około miesiąca i umierają po złożeniu jaj.


Zwalczanie moli odzieżowych

JAK MOLE DOSTAJĄ SIĘ DO NASZYCH DOMÓW?
Te skrzydlate owady po osiągnięciu dorosłości szukają idealnego miejsca na złożenie jajeczek. Mogą się dostać do naszego mieszkania od sąsiada. Wlatują przez otwarte okno, dostają się do naszych mieszkań przez szyb wentylacyjny czy klatkę schodową. Wystarczy też, że będąc u kogoś w odwiedzinach, położysz na chwilę wełniany lub bawełniany sweter albo inną część garderoby i mole złożą na nim jajeczka. Mole możemy przywlec także z ubraniami zakupionymi w sklepie odzieżowym, które były zbyt długo i nieprawidłowo przechowywane.


CO JEDZĄ MOLE ODZIEŻOWE?
Jak było wyżej wspomniane mole odzieżowe za pokarm wybrały sobie odzież pochodzenia zwierzęcego. Warto podkreślić fakt, że wyłącznie larwy moli żywią się tkaninami odzwierzęcymi. Dorosłe osobniki nie posiadają wykształconego aparatu gębowego. Ich zadaniem jest wyłącznie złożenie jaj w środowisku bogatym w pożywienie dla larw, czyli naszych szafach… Larwy żywią się takimi materiałami jak wełna, futra, włosy, jedwab. Nie pogardzą dywanami, moherem, filcem czy sierścią zwierząt domowych. Zjedzą również pióra, kapelusze, a nawet materiały półsyntetyczne, jeśli są z dodatkiem wełny. Natomiast nie przepadają za tkaninami pochodzenia roślinnego, jak bawełna czy len, oraz materiałami całkowicie syntetycznymi.


JAK WALCZYĆ Z MOLAMI UBRANIOWYMI?
Mole odzieżowe potrafią być naprawdę uciążliwe w zwalczaniu. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużo pracy. Należy pozbyć się zarówno form larwalnych, ale także osobników dorosłych, które co prawda nie niszczą naszych ubrań, ale składają jaja, z których rozwijają się larwy.
Zatem jak zwalczyć mole? Po pierwsze powinniśmy dokładnie przejrzeć naszą szafę i inne meble służące do przechowywania ubrań oraz znaleźć źródło problemu, czyli gniazda moli. Następnie trzeba oddzielić zniszczone ubrania od reszty i spalić je (nie wyrzucajmy uszkodzonych przez mole ubrań do kontenerów z odzieżą używaną). Jeśli jednak chcemy zachować ubrania, na których żerują mole, należy je uprać, dobrze wysuszyć, włożyć do folii i zamrozić na 10 dni w zamrażalce. Warto też ubrania przed włożeniem do szafy prasować. Mole nie lubią ciepła i mrozu, więc dobrym środkiem zapobiegawczym jest wietrzenie ubrań w ciepłe, słoneczne dni lub w te mroźne.
Kolejnym krokiem, o którym musimy pamiętać jest wyczyszczenie szafy. Należy przewietrzyć meble, w których przechowujemy ubrania i umyć je wodą z detergentem lub domową miksturą złożoną z wody wymieszanej z octem i dodatkiem np.olejku pomarańczowego. Dodatkowo możemy ogrzać półki w szafie suszarką, aby zabić jaja moli. Do umytych mebli można włożyć miskę z wodą i octem i zamknąć drzwi. Taką czynność powtarzamy kilka razy. Innymi domowymi sposobami jest spryskanie szafy ciepłym octem z dodatkiem olejku np. eukaliptusowego, lawendowego, cytrynowego. Dobrym sposobem, choć mogąc pozostawić nieestetyczne odbarwienia na naszych półkach jest spryskanie szafy denaturatem zmieszanym z sokiem z cytryny.
Aby wyeliminować problem, należy nie tylko dokładnie wyczyścić szafę, ale także wszelkie zakamarki w naszym domu. Mole odzieżowe lubią ciemne miejsca, chowają się w dywanach, tapicerowanych meblach, listwach i innych miejscach, gdzie gromadzą się drobinki włókien lub sierści.
Szafę warto regularnie wietrzyć. Na rynku dostępne są do kupienia specjalne pokrowce antymolowe. Dobrym sposobem jest umieszczanie w szafie środków odstraszających te owady. Są to m.in.:

  • cytrusy – mole nie lubią zapachów owoców cytrusowych. Możemy włożyć do woreczka startą skórkę cytryny i umieścić w szafie.
  • kasztany – wkładamy do szafy między ubrania kilka kasztanów, co zniechęci mole do złożenia jaj
  • naftalina – stosowana dawniej, obecnie już niepolecana ze względu na swój trudny do usunięcia zapach
  • przyprawy – możemy w woreczku umieścić np. liście laurowe, goździki, szałwię, miętę, ziele angielskie
  • lawenda – tak jak mole spożywcze, mole odzieżowe nie tolerują zapachu lawendy. Warto zawiesić suszoną lawendę w woreczku w naszej szafie. Dodatkowym atutem będzie ładny zapach naszych ubrań.
  • mydło – pokrojone w kawałki zapachowe mydło to metoda stosowana już przez nasze babcie. Możemy użyć mydło cedrowe, lawendowe czy sosnowe.
  • olejki zapachowe – np. kamforowy, lawendowy
  • gazety – mole nie lubią zapachu świeżej farby drukarskiej.



ŚRODKI CHEMICZNE ZWALCZAJĄCE MOLE
W sklepach dostępnych jest wiele gotowych środków na mole. Jednym z bardziej popularnych i skutecznych są tzw. pułapki feromonowe. Samce moli zamieniają się w dorosłe osobniki wcześniej niż samice. Zwabione substancjami znajdującymi się na pułapce, przyklejają się do powierzchni lepca. Samice dojrzewają później. Aby złożyć jaja, potrzebują obecności samca, z którym kopulują. Jednak samce zwabione do pułapki są nieobecne, a cykl rozwoju moli zostaje przerwany.
Sprawdzonym sposobem na dorosłe osobniki moli są lampy owadobójcze. W szafie można powiesić specjalne zawieszki przeciwmolowe lub kule na mole. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne aerozole i spryskać nimi wnętrze mebli, w których mamy ubrania oraz wszelkie zakamarki mieszkania. Podczas porządków posezonowych ubrania, których nie będziemy nosić latem czy zimą, warto schować do specjalnych pokrowców antymolowych. W ofercie sklepów dostępne są również płytki nasączone substancją owadobójczą, która wnika w szczeliny i zakamarki pomieszczeń.
Warto też zastosować taką prozaiczną rzecz jak moskitiery. Zamontowanie ich w oknach naszych domów czy mieszkań uniemożliwi przedostawanie się dorosłych osobników do pomieszczeń i składanie jaj.
Możemy zastosować bardziej inwazyjną metodę do zwalczania moli w postaci środka biobójczego w postaci dymu. W mieszkaniu rozpylamy substancję biobójczą, która ma postać mgły. Pamiętajmy jednak, że przed zastosowaniem metody należy schować żywność, rośliny, w pomieszczeniu nie mogą być obecne zwierzęta, dzieci oraz dorośli. Niestety substancja nie zdoła wyeliminować jaj moli.
Mole w szafie mogą wyrządzić dużo szkód naszym ubraniom. Walka z nimi jest uciążliwa, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Pamiętajmy, aby często odkurzać w naszych domach, nawet najmniejsze zakamarki, ubrania i rzeczy kupione z drugiej ręki dokładnie wyczyścić przed użyciem. Umieszczajmy w szafach np. woreczki z lawendą, mydło czy inne wyżej wymienione produkty, których zapach jest nieprzyjemny dla moli.


{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}