Rybiki
Spis treści
- Wygląd
- Czym żywią się rybiki?
- Rozmnażanie
- Występowanie
- Czy rybiki cukrowe gryzą?
- Czy rybiki moga być szkodliwe?
- Jak walczyć z rybikami?
- Domowe sposoby na rybiki
- Rybiki - gotowe środki na szkodniki
To małe, nieurodziwe, bezskrzydłe owady o wielkości około 10 mm w kształcie cygara. Charakteryzują się srebrzysto – niebieskim kolorem, pancerzem pokrytym łuskami i trzema szczecinkami na końcu odwłoka. Mają długie, nitkowate czułki.
Pożywieniem rybików cukrowych są najczęściej resztki pożywienia znajdującego się w naszych domach. Srebrzyki mają zdolność trawienia celulozy, więc chętnie jedzą również papier toaletowy, gazety, książki, dokumenty, tapety czy kleje organiczne. Owady są dość odporne. Potrafią przeżyć bez jedzenia nawet rok czasu.
Samica składa około 2-20 jaj. Z nich wylęgają się larwy, które osiągają dojrzałość po czterech wylinkach. Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne (nie występuje stadium poczwarki, a larwa przypomina wyglądem dorosłego osobnika).
Rybiki trafiły do Europy z tropików, dlatego nie ujrzymy ich w naszym środowisku zewnętrznym, ale występują powszechnie w domach (lubią szczególnie łazienki, kuchnie czy pralnie), piekarniach i innych wilgotnych oraz ciepłych pomieszczeniach.
Srebrzyki nie gryzą człowieka. Prowadzą nocny tryb życia. Nie lubią światła. Jaja składają w pęknięciach, szczelinach, przez co są trudne do zlokalizowania. Charakterystyczny, zygzakowaty sposób poruszania się oraz wydłużone ciało, sprawiają, że jest łatwo rozpoznawany.
Co prawda rybiki nie przenoszą żadnych groźnych dla człowieka chorób, ale są znane ze swoich destrukcyjnych nawyków żywieniowych. Żywią się skrobią oraz celulozą, przez co mogą uszkodzić wiele przedmiotów znajdujących się w naszych mieszkaniach np. książki, dokumenty, tapety, obrazy.
Kilka rybików w naszym domu nie jest problemem, ale te owady mogą składać nawet 20 jaj, więc z małej ilości może powstać istna plaga, która będzie znacznie uprzykrzała nam życie. Oto kilka wskazówek, których stosowanie może pomóc nam w skutecznej walce:\
- Często odkurzaj mieszkanie, aby odciąć rybiki od źródła pożywienia.
- Żywność przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
- Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń – przewietrzaj pomieszczenia (otwieraj okna, stosuj wentylatory, osuszacze, pochłaniacze wilgoci).
- Regularnie sprzątaj łazienkę, aby zapobiegać tworzeniu się pleśni – pleśń jest również doskonałą pożywką dla rybików.
- Po kąpieli lub praniu dobrze wywietrz pomieszczenie – można zostawić otwarte drzwi, aby zwiększyć cyrkulację powietrza.
- Pierz rzeczy na bieżąco, nie przetrzymuj zbyt długo wilgotnych ręczników w koszu na pranie – rybiki żywią się bawełną czy lnem, dlatego mogą pomieszkiwać w naszych ubraniach, ręcznikach czy pościeli. Mokre czy wilgotne materiały są jak wabik dla rybików.
- Rozmieść w łazience środki o intensywnym zapachu – rybiki tak jak mole nie lubią zapachu lawendy. Dobrze sprawdza się również sok z cytryny, który także jest intensywny. Do innych znienawidzonych przez rybiki zapachów należą: cynamon, rozmaryn, miłorząb oraz wrotycz.
- Co roku kominiarz powinien sprawdzać kanały wentylacyjne i w razie potrzeby udrożnić je – chroni to przed rozwijającą się wilgocią, ale także grzybami i pleśnią.
- Upewnij się, że pęknięcia w ścianach i szpary w listwach przypodłogowych są szczelne, a jeśli nie to wypełnij je.
- Pomocniczo stosuj spray na rybiki czy pułapki na rybiki.
Rybiki są dość pospolite i często spotykane w naszych domach i mieszkaniach. Problem rybików dotyczy zarówno nowych mieszkań jak i starego budownictwa. Wysoka temperatura oraz znaczna wilgotność w mieszkaniach powodują, że to idealne środowisko do rozwoju rybików Walcząc z nimi możemy spróbować kilku domowych sposobów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w łazience środków o intensywnym zapachu. Idealnym kandydatem będzie lawenda, która nie tylko odstrasza mole, ale także rybiki. Jeśli jednak nie lubimy jej zapachu, możemy zastosować sok z cytryny, który także ma intensywny aromat nietolerowany przez srebrzyki. Sokiem z cytryny możemy przecierać kafelki w łazience. Do innych źródeł intensywnych zapachów, których nie tolerują te owady są np. rozmaryn, cynamon.
Warto również skonstruować własnoręcznie przygotowaną pułapkę na rybiki. Należy nasmarować kawałek tektury miodem. Rybiki cukrowe, jak sama nazwa mówi uwielbiają wszelką słodycz. Miód, którym pokryta jest tektura sprawi, że nie będą mogły się ruszyć. Następnie tekturę, na której znajdują się złapane rybiki, należy spalić lub zalać wrzątkiem.
Inną bardzo prostą w przygotowaniu pułapką będzie szklany słoik, którego zewnętrzne ścianki obkleimy chropowatym materiałem np. taśmą klejącą. W środku słoika należy umieścić cukier, który będzie pełnił rolę wabika na owady. Rybiki zwabione słodkim pokarmem wejdą po chropowatych ściankach słoika, ale nie będą mogły w stanie wydostać się po śliskiej powierzchni jego wewnętrznych ścianek.
Kolejnym sposobem, który pomoże odstraszyć nam rybiki jest wlanie do spryskiwacza szklankę ciepłego octu. Do octu wlać 5 – 10 kropel olejku lawendowego, miętowego lub cynamonowego. Następnie do świeżo przygotowanej mikstury należy dodać gałązkę tymianku. Całość mieszamy, aby składniki połączyły się i spryskujemy zakamarki naszej kuchni i łazienki. Tak przygotowany środek będzie służył jako odstraszacz dla rybików (tzw. repelent), natomiast nie zabije ich.
Jeśli nie mamy w domu dzieci i zwierząt możemy pokusić się o przygotowanie domowej trutki z kwasu borowego, który mieszamy z cukrem pudrem. Całość umieszczamy np. na tekturze i dodatkowo smarujemy miodem, który będzie wabikiem na owady. To dobry sposób na pozbycie się tych szkodników. Jeśli nie mamy dostępu do powyższego kwasu, możemy zastąpić go preparatem na mrówki.
Jeśli nie chcemy korzystać z domowych sposobów na zwalczanie rybików lub są one nieskuteczne, warto skorzystać z gotowych środków przeznaczonych do ich usuwania dostępnych na naszym rodzimym rynku. W sklepach można kupić gotowe lepy na rybiki oraz specjalne pułapki i aerozole. Niestety preparaty w aerozolach sprawdzają się słabo. Aerozole krótko utrzymują się na powierzchni i szybko się ulatniają. Ponadto mają intensywną woń, od której sami możemy się podtruć.
Jeśli wyżej wymienione, zarówno domowe jak i gotowe środki do zwalczania rybików nie sprawdzają się, warto z korzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, która zajmie się w sposób skuteczny i bezpieczny naszym problemem.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}