MOLE SPOŻYWCZE
Spis treści
- Jak wyglądają mole spożywcze?
- Jak mole spożywcze dostają się do domów?
- Jak walczyć z molami?
- Czy mole są szkodliwe dla człowieka?
Dorosłe mole to małej lub średniej wielkości owady. Posiadają smukłe ciało. W zależności od gatunku przybierają barwy od białej, srebrzystej, żółtej po szarobrunatną. Mole spożywcze mają skrzydła o rozpiętości 14 – 18 mm, w nasadowej części żółtawe, pozostała część jest brunatnoczerwona z poprzecznymi szaroniebieskimi pasami. Skrzydła moli spożywczych leżą równolegle i prosto na ich ciele, w przeciwieństwie do moli odzieżowych, których skrzydła układają się w daszek podczas spoczynku.
Jaja moli spożywczych są okrągłe, owalne i obleczone pajęczyną. Z nich (składanych jest od 40 do 400 jaj, średnio 170 w produktach sypkich) wylęgają się w temperaturze pokojowej po 8 dniach gąsienice (postać larwalna). Gąsienice żerują w sypkich produktach spożywczych (mąka, kasze, ryż, płatki, ziarna zbóż, orzechy, pieczywo, suszone owoce itp.). Gąsienice są jasnokremowymi lub żółtymi larwami, które posiadają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na pokarm i to one wyrządzają największe szkody w naszej kuchni. Okres larwalny obejmuje 5 stadiów i trwa od 13 do 288 dni w zależności od panujących warunków. W optymalnym środowisku żerowanie gąsienic trwa około 3 tygodni, a jeśli warunki panujące w otoczeniu są złe, mogą zapaść w okres diapauzy. Następnym etapem w rozwoju moli jest stadium poczwarki, które trwa 11 – 13 dni.
O obecności moli spożywczych świadczy obecność cienkiej pajęczyny pojawiającej się wewnątrz produktów sypkich. Pozlepiane grudki mąki czy kaszy są doskonałym pożywieniem dla larw moli. Gąsienice są na tyle silne, że potrafią przegryźć folię polietylenową o grubości 0,7 mm. Bakterie jelitowe larw potrafią rozłożyć polietylen.
Mole spożywcze mogą dostać się do naszej kuchni przez zakupy, które przynosimy ze sklepu. Owady często są obecne w produktach leżących na półkach sklepowych i może się tak zdarzyć zarówno w hipermarkecie jak i małym osiedlowym sklepie. Larwy moli mogą dostać się do produktów sypkich jeszcze na etapie produkcji. Mole lubią szczególnie orzechy, więc często można znaleźć je tam, gdzie w składzie są obecne właśnie orzechy. Dlatego zawsze po przyjściu ze sklepu powinniśmy przyjrzeć się naszym produktom spożywczym, zanim schowamy je do szafki.
Ponadto szkodniki mogą wlecieć do domu przez otwarte okno. Jeżeli jaja moli znajdują się w mieszkaniach sąsiadów, to szukając nowej przestrzeni do życia, mogą zagościć w naszych progach. Problem moli jest szczególnie dotkliwy latem. To właśnie o tej porze mole spożywcze szukają miejsc do wylęgu.
Mole spożywcze zasiedlają miejsca ciemne, trudno dostępne. Najczęściej spotykamy je w naszych kuchniach czy spiżarniach, gdzie mają nieograniczony dostęp do pożywienia. Jeżeli otwierając produkt spożywczy, zauważymy wylatujące z niego dorosłe osobniki, możemy być niemal pewni, że w innych produktach są również obecne te szkodniki. Wieczorami mole urządzają tzw. loty godowe, podczas których łączą się w pary i kopulują ze sobą. Następnie samica składa jaja w sypkich produktach spożywczych, które są ulubionym pokarmem dla larw owadów.
Zatem jak pozbyć się moli spożywczych raz na zawsze? W pierwszej kolejności powinniśmy przejrzeć naszą spiżarnię i kuchnię w poszukiwaniu larw moli. Są one koloru kremowego lub żółtego i mają około 1 cm długości. Inspekcję powinniśmy wykonać po zmierzchu, gdyż wtedy mole są najbardziej aktywne. Przeglądamy wszystkie opakowania z produktami sypkimi i suchymi. Pierwszymi oznakami obecności larw są pajęczynki w opakowaniu produktu. To dowód na obecność larw moli i takie opakowanie powinniśmy niezwłocznie wyrzucić.
Kolejną ważną czynnością jest dokładne wymycie wszystkich szafek kuchennych, w których przechowywana jest żywność. Pamiętajmy także o dokładnym odkurzeniu zainfekowanej przestrzeni. Przedmioty, które mogły mieć kontakt z molami, należy przemyć wrzątkiem, gdyż mogą znajdować się na nich jaja moli.
Aby odciąć mole od źródła pożywienia, powinniśmy przesypać sypkie produkty do szklanych słoików lub pojemników ze szczelnym wieczkiem i uszczelką. Papier czy plastik nie jest żadną przeszkodą dla tych szkodników. Ważne jest ponadto trzymanie czystości i porządku w szufladach i szafkach.
Sprawdzonym sposobem na mole jest wypalanie produktów kaszopodobnych, umieszczając na kilkanaście minut produkt zaraz po zakupieniu w piekarniku nagrzanym do 100 st. C. Mole spożywcze nie lubią zimna, więc włożenie świeżo zakupionych produktów na dwutygodniową kwarantannę też będzie dobrym pomysłem.
Mole spożywcze nie lubią niektórych intensywnych zapachów. Oto kilka z nich:
- lawenda
- wanilia
- pomarańcza
- cytryna
- mięta
- liść laurowy
- goździki
- ocet
Dużą popularnością cieszą się pułapki na mole. Są one w formie plastrów zawierających klej na zewnętrznej stronie. Plaster przyklejamy na szafce lub innym miejscu występowania moli. Owady przyklejają się do niej i nie będą mogły się poruszać. Niektóre z pułapek zawierają feromony, które przyciągają mole. By chronić się przed molami warto zainwestować w moskitiery w oknach, dzięki czemu szkodniki nie przedostaną się z zewnątrz przez otwarte okna do naszych mieszkań.
W większości mole spożywcze nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego i innych narządów, lecz nie oznacza to, że są zupełnie niegroźne. Larwy moli mogą przenosić grzyby pleśniowe i inne drobnoustroje.
Mole spożywcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie fekalne, które wywołują ciężkie biegunki zarówno u dzieci jak i dorosłych, a ponadto mogą być przyczyną takich groźnych stanów jak zapalenie wsierdzia, ropnie czy choroby dróg żółciowych.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}