PRZYGOTUJ SIĘ DOBRZE NA NADCHODZĄCY SEZON KOMARÓW
Spis treści
- Gatunki komarów w Polsce
- Jak kłuje komar?
- Objawy ugryzienia
- Czym złagodzić ukąszenia komarów?
- Rozwój komarów
- Naturalni wrogowie komarów
- Jakie choroby przenosi komar?
- Domowe sposoby ochrony przed komarami
- Profesjonalne zwalczanie komarów
Na świecie znanych jest ponad 40 rodzajów i 3,5 tysiąca gatunków komarów. W Polsce najliczniej występują:
- Komar widliszek Anopheles maculipennis - dorosłego osobnika cechują jasne i ciemne plamki na skrzydłach. Całkowita przemiana od jaja do postaci dorosłej trwa 6-10 dni. Preferują czystą wodę. Pora kąsania przypada w nocy. Samica po jednym ukąszeniu składa 50-150 jaj. Mogą przenosić malarię.
- Doskwier pastwiskowy Aedes Aegypti - cechuje się czarno-białym ubarwieniem, przemiana trwa 6-8 dni. Środowisko występowania to najczęściej zbiorniki z czystą wodą stworzone przez człowieka. Gryzą tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca.
- Komar brzęczący Culex pipiens - dorosły osobnik ma matowy kolor, jego odnóża, tułów i skrzydła pokrywają brązowe łuski, całkowita przemiana trwa 6-10 dni. Wybierają wody zanieczyszczone, stojące i odpływowe. Gryzą w nocy, potrafią latać na długich dystansach. Są głównym wektorem (nosicielem) japońskiego zapalenia mózgu.
A dokładnie komarzyca, ponieważ samcom wystarczają soki roślinne i nektar z kwiatów.
Kiedy samica rusza na polowanie, jest już po kopulacji, jednak sama nie jest w stanie wytworzyć wszystkich potrzebnych substancji do rozwoju jaj. Dodatkowo potrzebuje protein (białek) znajdujących się w ludzkiej krwi.
Komarzyce posiadają świetnie rozwinięty system wykrywania zapachów. Z kilkudziesięciu metrów potrafią rozpoznać dwutlenek węgla z naszego oddechu i zapach kwasu mlekowego znajdującego się w pocie. Lotne substancje wydzielane przez nasze ciała działają jak “autostrady”, które prowadzą do nas komary. Oczywiście te substancje różnią się w zależności od płci, wieku, diety a nawet dnia cyklu miesiączkowego, stąd pewne osoby mogą być bardziej atrakcyjne dla tych owadów.
Po wytropieniu swojej ofiary i znalezieniu, przy pomocy receptorów węchowych, najkorzystniejszego miejsca na ciele, komarzyca przysysa się do skóry, w tym samym czasie około sześciu ostrych igieł, działających podobnie do wiertła, bezboleśnie przebija skórę i naczynia. Zostaje wpuszczona niewielka ilość śliny owada, która rozszerza naczynia krwionośne i rozrzedza krew zapobiegając jej krzepnięciu. W normalnych warunkach, bez tego elementu, krew błyskawicznie ulega koagulacji. Po napełnieniu woli do pełna, komarzyca odlatuje. Najciekawsze jest jednak to, że w ciele komarzycy zachodzi proces filtrowania i oddzielania czerwonych krwinek i pozostałych cennych substancji od wody, która zostaje wypuszczana przez odwłok owada. Dzieje się tak po to, aby komarzyca mogła pomieścić aż 10 razy więcej krwi.
Najczęstszym objawem ugryzienia komara jest obrzęknięty bąbel, zaczerwienienie i świąd. Symptomy utrzymują się przez kilka dni, a następnie ustępują.
Stan zapalny i swędzenie, które powstają w miejscu ukłucia, to reakcja naszego organizmu na przerwanie ciągłości skóry i na związki zawarte w ślinie owada. Pojawienie się dolegliwości bólowych może wskazywać na uczulenie na te związki.
Na pewno powinniśmy unikać drapania, może to doprowadzić do powstawania ran, które łatwo zainfekować. Objawy utrzymują się od kilkunastu minut do nawet kilku dni. W większości przypadków nie są groźne dla zdrowia. Przynieść ulgę mogą nam poniższe sposoby:
- Rozpuść 1 łyżeczkę soli w 250 ml wody. Namocz wacik roztworem i przyłóż do miejsca zmienionego fragmentu skóry. Czynność powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia aż do ustania dolegliwości.
- Na miejsce ukąszenia można przyłożyć plaster cebuli, ziemniaka, liść białej kapusty, roztarty liść natki pietruszki. Zawarte w nich substancje wykazują właściwości łagodzące świąd i zmniejszające stan zapalny.
- Węgiel w tabletkach - pozwala szybciej pozbyć się bąbla. Kilka tabletek węgla aktywnego rozpuszczamy w wodzie i przykładamy do bąbla namoczoną nim gazę przez kilka minut, kilka razy dziennie.
- Leki przeciwhistaminowe na ukąszenia dostępne w każdej aptece., w formie maści, żeli lub okładów.
Komary przechodzą przeobrażenie zupełne, co znaczy, że w trakcie ich rozwoju występuje stadium poczwarki. Rozwijają się w środowisku wodnym, najwięcej możemy ich zaobserwować w pobliżu podmokłych terenów, czyli bagien i mokradeł, oraz przeróżnych zbiorników wodnych, jak stawy, jeziora czy rzeki. Z tego powodu wiosną w tych miejscach ich występowanie jest szczególnie dokuczliwe. Samica komara po napiciu się krwi składa jaja na powierzchni wody, są one ciasno obok siebie ułożone, tworząc nierozerwalną całość. W takim układzie muszą mieć cały czas dostęp do wilgoci. Jaja nie rozwiną się, jeżeli nie przejdą przez okres chłodu. Jednak istnieją gatunki komarów (Aedes aegypti), których jaja są odporne na wysychanie i są w stanie przetrwać nawet do kilku miesięcy poza wodą, a do przejścia metamorfozy wystarcza im minimalna ilość wody, na przykład taka znajdująca się w skorupie ślimaka. Po upływnie pewnego czasu, swoistego dla poszczególnych gatunków, z jaj wylęgają się larwy, które do przejścia w postać dorosłego osobnika (imago), tak jak na etapie jaja, potrzebują stałego dostępu do wody. Jednak u poczwarek wygląda to nieco inaczej, ponieważ do dalszego rozwoju potrzebują również powietrza atmosferycznego, które pobierają znad powierzchni wody specjalnie wykształconymi rurkami oddechowymi znajdującymi się na grzbiecie tułowia. Larwy komara odżywiają się materią organiczną filtrowaną przez nie z wody. Są bardzo ruchliwe i łatwo się płoszą. Stanowią częsty łup dla ryb, płazów i drapieżnych owadów, żerujących tuż pod i nad powierzchnią wody. Do ucieczki służy im narząd przypominający wiosło, który mają na końcu odwłoka. Następnie dochodzi do przeobrażenia się w postać dojrzałą. Skórka larwy pęka i wychodzi z niej prawie dojrzały komar. Przez pewien czas będzie pływał w wylince na wodzie, aż jego miękkie i bezbarwne ciało ściemnieje, stwardnieje i w takiej postaci odleci.
Dorosłe osobniki komarów są pokarmem dla owadów (np. ważek), ptaków (np. jerzyków, sikorek, jaskółek) a także ssaków (np. nietoperzy).
Tropikalne komary mogą być nosicielami żółtej febry, filariozy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, gorączki doliny Rift a także wirusa Zika. Dotychczas udało się opracować tylko trzy szczepionki zapobiegające chorobom roznoszonym przez komary (żółta gorączka, japońskie zapalenie mózgu, denga).
- Olejki eteryczne, którymi możemy smarować skórę lub rozpylać w pomieszczeniach. Te zapachy działają odstraszająco na komary: lawendowy, waniliowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, goździkowy, miętowy. To bardzo skuteczny sposób, lecz trzeba pamiętać, żeby używać ich rozcieńczonych z wodą i w przypadku stosowania na skórę, wykonać uprzednio próbę alergiczną na małym fragmencie ciała. Takimi olejkami możemy pryskać również mieszkanie
- Rośliny odstraszające komary. Można je postawić na parapecie, balkonie lub zasadzić w ogródku. Należą do nich: geranium, mięta, kocimiętka, komarzyca, koper włoski, lawenda wąskolistna, bodziszek korzeniasty.
- Zamontowanie moskitier w drzwiach i oknach pomoże w ograniczeniu przedostawania się komarów do pomieszczeń.
Chemiczne opryski. Najbardziej skuteczne preparaty owadobójcze na komary posiadają w składzie najczęściej cypermetrynę lub inne pyretroidy tj. permetryna, alfa-cypermetryna, tetrametryna czy deltametryna. Specjalnie przygotowany roztwór rozprowadza się opryskiwaczem ciśnieniowym w ogrodzie. Taki oprysk powinno się powtarzać co około 3 tygodnie.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}