JAK PRAWIDŁOWO I BEZPIECZNIE WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA?
Spis treści
- Jak zapobiegać ugryzieniu przez kleszcza?
- Jak usunąć kleszcza?
- Czy kleszcze są zagrożeniem dla naszych zwierząt?
- Jak chronić zwierzę przed ugryzieniem przez kleszcza??
- Jak usunąć kleszcza naszemu pupilowi?
Kleszcze oprócz znanej wszystkim boreliozy przenoszą wiele innych równie niebezpiecznych chorób. Warto chronić się przed tymi małymi, niepozornymi pajęczakami. Jak to robić? Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć ugryzienia przez kleszcza.
- Przebywając na terenach częstego występowania kleszczy (lasy, łąki, polany, obrzeża leśne) szczelnie osłaniaj swoja skórę. Zakładaj bluzki z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, buty z wysoką cholewką oraz nakrycie głowy.
- Warto, aby ubranie, które mamy na sobie było w jasnym kolorze. Ułatwi to dostrzeżenie owada na naszym ciele.
- Przed pójściem do lasu stosuj środki odstraszające kleszcze tzw. repelenty
- Po przyjściu z terenów łąkowo-leśnych dokładnie obejrzyj swoje ciało i ubranie. Szczególnie zwróć uwagę na miejsca ciepłe i wilgotne takie jak pachy, pachwiny, okolicę za uszami, fałdy skórne.
- Najszybciej jak to możliwe, usuń kleszcza ze swojej skóry. Zakażenie boreliozą następuje po okołu 24 godzinach od ugryzienia. Usuwając go do tego czasu znacznie zmniejszamy ryzyko transmisji bakterii.
- Ochraniaj swojego pupila przed kleszczami. Okresowo sprawdzaj skórę zwierzaków, stosuj repelenty wychodząc z psem lub kotem na spacer.
Jeśli na swoim ciele po przyjściu z lasu czy parku zaobserwujemy kleszcza, wskazane jest jak najszybsze jego usunięcie. W ten sposób zapobiegamy zarażeniu się groźną chorobą, jaką jest borelioza. Do tego celu może posłużyć zwykła pęseta. Oto kilka wskazówek, jak za pomocą tego prostego urządzenia skutecznie usunąć niechcianego owada:
- przed rozpoczęciem czynności pamiętaj, aby umyć ręce wodą z mydłem
- pęsetą złap kleszcza jak najbliżej skóry i chwyć szybkim, stanowczym ruchem
- po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce po jego ugryzieniu np. wodą utlenioną lub środkiem dezynfekującym dostępnym w aptece np. Octenisept
- jeśli w skórze zostanie fragment kleszcza np. jego główka lub odnóże nie ma potrzeby ich wyjmować
- przez 30 dni po ukąszeniu należy obserwować skórę. Jeśli pojawi się charakterystyczny rumień, albo objawy przypominające grypę, należy koniecznie udać się do lekarza.
Jeśli nie czujesz się pewnie i boisz się samodzielnie usunąć kleszcza ze swojej skóry, udaj się do lekarza, który udzieli Ci profesjonalnej pomocy!
Czego nie wolno robić?
Jest kilka czynności podczas ekstrakcji kleszcza, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Są to m.in.
- smarowanie kleszcza masłem lub innym rodzajem tłuszczu
- smarowanie kleszcza benzyną
- zdrapywanie lub wyciskanie kleszcza
- odkażanie skóry przed usunięciem kleszcza.
Musimy mieć świadomość, że kleszcze są nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla naszych zwierząt. W ostatnich latach wiosną i latem pojawia się coraz więcej tych owadów. Łagodne zimy, bez ujemnych temperatur, powodują, że ich liczba stale się powiększa. Powinniśmy bronić się przed nimi, gdyż przenoszą różne groźne choroby. Również nasze zwierzaki mogą być w niebezpieczeństwie. Kleszcze są wektorami babeszjozy. To choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia, który przebywa w ślinie kleszczy. Kleszcz wysysając krew jednocześnie wpuszcza do tkanek żywiciela ślinę zawierającą pierwotniaka. Babesia atakuje czerwone krwinki naszych czworonogów. Pierwotniaki wnikają do erytrocytów, w których przebywają przez kilka dni, produkując postacie potomne. Następnie opuszczają czerwone krwinki, doprowadzają do ich zniszczenia. W konsekwencji proces ten prowadzi do zagrażającej życiu anemii. Ale to nie jedyna konsekwencja atakowania erytrocytów. Wraz z rozpadającą się czerwoną krwinką do krwi wydzielane są toksyny i produkty przemiany materii, które powodują uszkodzenie wątroby, nerek, trzustki, a także mózgu.
Babeszjozy nie wolno lekceważyć. Bez pomocy lekarskiej, często kończy się ona śmiercią. Problemem jest to, że objawy tej choroby są mało charakterystyczne i właścicielowi jest trudno dostrzec, że z jego pupilem jest coś nie tak.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
- posmutnienie, przygnębienie zwierzaka
- wysoka gorączka, bóle mięśni – zwierzę dużo śpi, nie chce iść na spacer
- brak apetytu, wymioty, biegunka
- zmiana koloru oddawanego moczu – jest on ciemny lub czerwony
Kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest erlichioza wywoływana przez Gram ujemne riketsje Ehrlichia canis, E. risticii oraz E. Chaffeensis. U psów trwa od tygodnia do trzech, wywołując takie objawy jak apatia, brak łaknienia, duszność, gorączka, krwawienie z nosa czy wymioty.
Bartoneloza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie z rodzaju Bartonella. Psy zazwyczaj zarażają się przez kontakt z innymi zwierzętami. Zwykle przebiega bezobjawowo, ale może też powodować poważne symptomy jak zapalenie mięśnia sercowego. Leczenie polega na podawaniu zwierzakowi antybiotyków.
Inne rzadsze choroby odkleszczowe to:
- borelioza
- anaplazmoza
- europejskie kleszczowe zapalenie mózgu
- choroba skokowa owiec
- hepatozoonoza
- filiaroza
- hemoplazmoza
Zdecydowana większość właścicieli ma świadomość potrzeby ochrony swoich pupili przed pasożytami zewnętrznymi. Istnieje kilka metod, które z korzyścią możemy zastosować:
- stosowanie różnego rodzaju sprayów i proszków, które odstraszają pasożyty zewnętrzne
- preparaty typu spot-on
- specjalne obroże o przedłużonym działaniu mające nie dopuścić do ukąszenia
- oglądanie sierści psa po przyjściu ze spaceru. Szczególnie przejrzyjmy okolicę, gdzie skóra zwierzęcia jest cieńsza. Są to np. okolica za uszami, między palcami, pod obrożą, a nawet pod ogonem
- w razie zauważenia kleszcza należy szybko go usunąć.
Proces usuwania kleszcza zwierzakowi jest podobny, jak w przypadku ludzi. Możemy to zrobić za pomocą pęsety. Należy chwycić pewnym ruchem pasożyta i pociągnąć lekko wykręcając nadgarstek. Sprawdźmy tez, czy żadna część pajęczaka nie została w skórze zwierzaka. Przy usuwaniu kleszcza można ponadto użyć dostępnych w aptece strzykawek wytwarzających podciśnienie zasysające owada. Jeśli jednak mamy problemy z usunięciem pajęczaka, powinniśmy udać się do weterynarza, który dokończy zabieg i powie nam jak dalej postępować z naszym pupilem.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}