Kret dobrzesprzatamy

Krety

Spis treści

  1. Krety w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?
  2. Kret – poznajmy dobrze wroga, którego chcemy pokonać
  3. Podziemna zapora – od niej możemy rozpocząć naszą walkę z kretem
  4. Kret na trawniku (generujący wibrujące dźwięki)
  5. Klekoczące wiatraczki – równie wygodne i skuteczne rozwiązanie
  6. Rośliny odstraszające krety

Krety w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Kret w ogrodzie to według wielu działkowiczów najgorsze, co może być. Nic dziwnego, albowiem kret potrafi w ciągu jednej nocy narobić wielu szkód, co szczególnie przed imprezami okolicznościowymi jest dla nas bardzo uciążliwe. Na całe szczęście istnieje masa rozwiązań, która pozwoli w bardzo szybki i wygodny sposób rozprawić się z kretami. Jeśli do tej pory nie poznaliśmy skutecznych powodów na pokonanie kreta na naszej działce, poniższy poradnik będzie świetnym rozwiązaniem, które pozwoli nam rozprawić się skutecznie z kretami. Zapraszamy do czytania!

Kret – poznajmy dobrze wroga, którego chcemy pokonać

Kret to zwierzę, które grasuje pod ziemią. Jest zupełnie ślepy, jednakże nadrabia tą stratę doskonałym słuchem, którym nie tylko słyszy, lecz także rejestruje wszystkie drgania podłoża. Dzięki temu atutowi pod ziemią jest najlepszym kopaczem, który odnajdzie się w każdej sytuacji. Kret żyje pod ziemią i tam drąży swoje korytarze. Niejednokrotnie zastawia także pułapki na pokarm taki jak dżdżownice, owady, ślimaki, żaby a także małe gryzonie. Dodatkowo podkopuje korzenie roślin, co powoduje często ich częściowe bądź całkowite uszkodzenie (skutkiem czego nasze rośliny obumierają, pomimo dobrej pielęgnacji z naszej strony). Na powierzchni zaś, tworzy specjalne ogrody kretowiska, które są szpecące nasz ogród. Właśnie ten element jest powodem, dla którego ogrodnicy nie lubią kretów i muszą z nimi bądź co bądź, walczyć. Pamiętajmy jednak, że krety są pod ochroną prawną. Stosowanie preparatów powinno być totalną ostatecznością. Na całe szczęście mamy szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym możemy odstraszyć kreta na dłuższy czas. Wystarczy odrobina naszej inwencji i czasu, który poświęcimy na lekką, aczkolwiek skuteczną walkę z naszym małym wrogiem ogrodowym.

Podziemna zapora – od niej możemy rozpocząć naszą walkę z kretem

Podziemne zapory są bardzo znane z uwagi na dużą skuteczność w walce z kretem. Stosując specjalną siatkę przeciwko kretom, możemy ułożyć ją na głębokość około 10 centymetrów, następnie przysypać ziemią i obsiać trawą. Dla większości kretów powinna to być wystarczająca bariera, dzięki której nie przedostaną się do naszej posesji. Gdyby jednak kret przedostał się na naszą posesję, możemy zastosować zdecydowanie bardziej klarowne rozwiązanie, czyli podmurówkę ogrodzenia, która będzie wyposażona w zaporę wkopaną pionowo (będzie to siatka lub wykopany wzdłuż niego rów, który pozostanie zasypany gruzem). Atutami tego rozwiązania jest fakt, że kredyt nie cierpią kamienistego podłoża, oraz fakt, iż tym razem wkopiemy się do około 60 centymetrów głębokości, co powinno zapewnić nam zdecydowanie lepszy efekt końcowy.

kret jak pozbyć się go dobrzesprzatamy

Kret na trawniku (generujący wibrujące dźwięki)

To rozwiązanie jest chyba najbardziej znane wśród Polaków. Bardzo trudno znaleźć ogród, który nie jest wyposażony w tego typu rozwiązanie, ponieważ łączy ono skuteczność, szybkość i wygodę użytkowania. Kupujemy prosty produkt, którego aplikacja jest szybka i przyjemna. Natomiast urządzenie cechuje się także bardzo dużą skutecznością w kwestii walk z kretami. Jeśli chodzi o samo urządzenie, jest to odstraszasz elektroakustyczny, który emituje kompletnie niesłyszane dla nas dźwięki, które są natomiast bardzo mocno słyszalne przez krety, które nie znoszą owych dźwięków. W zależności od urządzenia bądź ustawienia, dźwięki mogą być o stałej lub zmiennej częstotliwości (pamiętajmy podczas wyboru urządzenia, że to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie skuteczniejsze). Urządzenie umieszczamy w krecich tunelach lub wtykamy w już wykonane przez krety kopce. Na rynku znajdziemy także urządzenia wyposażone w opcję wibrowania, co jeszcze bardziej powinno potęgować efekt dla kreta, który zbliża się do naszej posesji. Jeśli zaś chodzi o zasilanie tego typu urządzenia, mamy tańsze odpowiedniki na baterie, bądź droższe, aczkolwiek bardziej ekologiczne krety na trawniku, które działają dzięki bateriom solarnym.

Klekoczące wiatraczki – równie wygodne i skuteczne rozwiązanie

Specjalne produkty, które wkopane są w ziemię w postaci wiatraczków oraz drutów, które są mocno naprężone na wbitych w grunt palikach. Produkt oprócz wydawania dźwięków, także wibruje poprzez wiatr, dzięki czemu przenosi skutecznie drgania do ziemi. Opcjonalnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie pustych butelek, które zagłębione w gruncie są w ten sposób, aby w ich szyjkach skierowanych do góry dostawał się wiatr, który będzie gwizdać dzięki wspomnianej szyjce. Takie zastosowanie możemy wykorzystać od razu, mając pod ręką wyłącznie butelkę, co jest sporym atutem. Jeśli mamy więcej butelek i miejsc, w których pojawiają się krety, analogicznie stosujemy to rozwiązanie we wszystkich newralgicznych miejscach, w których pojawiają się krety.

Rośliny odstraszające krety

Kolejne, bardzo ciekawe rozwiązanie, które możemy zastosować na własnej działce. Takie kwiaty jak aksamitka, bazylia, czosnek a także kosma, jeśli są posadzone w rzędach pomiędzy innymi roślinami, skutecznie odstraszają kreta swoimi zapachami a także wydzielanymi substancjami. Jak widać każdy działkowicz ma proste, aczkolwiek skuteczne metody, dzięki którymi wyłącznie odstraszy kreta. Warto spróbować różnych rozwiązań, nawet łącząc je, ponieważ razem mogą przynieść one zdecydowanie lepsze efekty, niż osobno!

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}